AS-PHTALOSIL PAINT - fotoaktivní nátěry s ftalocyaniny proti biologickým nárůstům na stěnách

Datum: 18.3.2013
V průmyslové praxi, ale i v domácnosti se často setkáváme se znečištěním vnitřních i vnějších stěn objektů způsobeného působením mikroorganismů jako jsou řasy, plísně či bakterie. Tyto aspekty májí vliv i na kvalitu hygieny prostředí a zdraví člověka. Boj s tímto druhem znečištění bývá často krutý, a ne vždy jsme na straně vítězů. Mechanické odstranění je nehygienické a málo účinné, chemické přípravky bývají často toxické s krátkodobou účinností.

Alternativní řešení této problematiky nabízejí fotoaktivní nátěry s obsahem ftalocyaninů (FTC).  Tyto nátěrové systémy využívají fotokatalytických vlastností ftalocyaninů. Molekuly ftalocyaninů po osvitu světlem ve viditelné části spektra, generují aktivní formy kyslíku, které vytvářejí prostředí nepříznivé pro růst biologického nárůstu na stěnách. Právě aktivita při osvitu světlem o vlnové délce viditelného světla, které tvoří 50-80% slunečního záření je předností ftalocyaninů oproti ostatním fotoaktivním materiálům (např. TiO2) které potřebují UV záření, jehož podíl je 1-4%.

Firma ASIO, spol. s r.o. ve spolupráci s Centrem organické chemie z Rybitví a s VŠCHT Praha připravila, otestovala a nyní uvádí na trh nový silikonový nátěr s ftalocyaniny AS-PHTALOSIL PAINT, který umožnuje dlouhodobé řešení problému s nárosty na stěnách. Samotnému uvedení na trh předcházely dlouhodobé testy těchto nátěrů v reálných podmínkách, kde se sledovala účinnost nátěru a odolnost vůči agresivnímu prostředí (2008-2012). Všechny testy byly prováděny specialisty z VŠCHT, kteří objektivně vyhodnocovali aktivitu připravených nátěrových systémů.

Ing. Jaroslav Lev, Ph.D.

 

Kontakty

ASIO TECH, spol. s r.o.
Kšírova 552/45
619 00 Brno
ID datové schránky: 9nwzka6

ASIO NEW, spol. s r.o.
Kšírova 552/45
619 00 Brno
ID datové schránky: z9g8vaw

tel.: 548 428 111
e-mail: asio@asio.cz
 


Chcete dostávat informace z oboru, pozvánky na akce, novinky a důležité informace? Přihlašte se!

required

required

required