Kubota a domovní ČOV AS-ANAcomb

Datum: 29.10.2018
obrázek
Na konferenci IWA v Japonsku představila firma KUBOTA (v současnosti hlavně dodavatel membrán) domovní ČOV a světe div se – nebyla membránová, ale anaerobně-aerobní, technologicky byla velice podobná čistírnám AS-ANAcomb.

Čistírny AS-ANAcomb jsme dodávali před léty … a stále je ještě servisujeme. Některé jsou v dobré kondici, viz foto. Pravdou ale je, že v ČR malé ČOV typu AS-ANACOMB z nabídky vypadly. Důvody byly hned dva – prvním byla cena, jelikož anaerobie potřebuje větší objemy; druhým pak to, že např. technologie AS-VARIOcomp je pro tuto kategorii účinnější, zejména co se týká odstranění amoniaku. ČOV AS-ANAcomb by byly optimálně použitelné tam, kde je velká rovnoměrnost – občasně užívané objekty – v podstatě s obdobným výsledkem jako lepší septik. Naše legislativa je však v tomto ohledu nepružná – AS-ANAcomb nebo i lepší septik by byl ve výsledku udržitelnější.

Zajímavé jsou při pohledu na Kubotu a jejich čistírnu možná dvě věci – i taková firma jako Kubota se zajímá domovními čistírnami a pak ne vždy vývoj za každou cenu směřuje k sofistikovanější technice - někdy se směr obrátí a stejně jako v tomto případě, preferuje "blbuvzdornost" i za cenu nižší účinnosti. Možná, že celkový dopad na okolí je stejný nebo dokonce méně zatěžující.

AS-ANACOMB

Ing. Karel Plotěný

 

Kontakty

ASIO TECH, spol. s r.o.
Kšírova 552/45
619 00 Brno
ID datové schránky: 9nwzka6

ASIO NEW, spol. s r.o.
Kšírova 552/45
619 00 Brno
ID datové schránky: z9g8vaw

tel.: 548 428 111
e-mail: asio@asio.cz
 


Chcete dostávat informace z oboru, pozvánky na akce, novinky a důležité informace? Přihlašte se!

required

required

required