Identifikační údaje
Místo realizace: Nové Sedlo, okres Sokolov, Česká republika
Investor: Město Nové Sedlo
Dodavatel technologie: ASIO, spol. s r.o., Kšírova 552/45, 619 00 Brno
Termín realizace: 2012
Finanční objem: 3,3 mil. Kč bez DPH
Návrhové parametry
Množství odpadní vody: 132 m3/d
Maximální hodinový nátok: 18,5 m3/h
Znečištění Kvalita čištěných OV Kvalita vyčištěných vod
„p“ „m“
Počet EO: 800 EO
BSK5: 363 mg/l 15 mg/l
CHSK: 727 mg/l 80 mg/l
NL: 333 mg/l 20 mg/l
Ntot: 67 mg/l
N-NH4: 10 mg/l
Ptot: 15 mg/l 5 mg/l
Princip technologie (čištění odpadních vod)
Čistírna odpadních vod je navržena pro čištění odpadních vod splaškového charakteru. Technologicky se jedná o čistírnu třístupňovou, mechanicko-biologickou s membránovou separací aktivovaného kalu a s integrovaným dočišťovacím stupněm membránovou ultrafiltrací.
Před ČOV je umístěna čerpací stanice splaškových vod, která je vystrojena hrubým česlovým košem. Mechanické předčištění je zajištěno šroubovými česlemi. Z česlí odtéká mechanicky předčištěná OV gravitačně do denitrifikační nádrže, a to přes plastový odlehčovací objekt, který odvádí maximální nerovnoměrné průtoky do retenční nádrže. Pro zajištění koncentrace Pcelk. na odtoku z ČOV je do denitrifikační nádrže dávkován koagulant. V případě zvýšeného nátoku část OV natéká do retenční nádrže. Retenční objem je využíván také při regeneraci MBR modulů. Nitrifikační nádrže s integrovaným membránovým dočišťovacím stupněm jsou pro zajištění míchání obsahu nádrže a také přísunu kyslíku osazeny jemnobublinnými aeračními elementy. Užitný objem nádrží je 106,6 m3.
Separaci aktivované směsi zajišťují 4 ks membránových ultrafiltračních modulů o celkové ploše membrán 750 m2. MBR moduly jsou umístěny přímo v nitrifikační nádrži. Nad nádrží je vedena dráha s ručním zvedacím zařízením, která umožňuje vytažení modulu a převezení do regenerační zóny. Vyčištěná odpadní voda je pomocí samonasávacího čerpadla permeátu odváděna do recipientu nebo je využívána v prostorách ČOV k údržbě.
Odpadní voda vyčištěná pomocí MBR technologie dosahuje kvality vody dešťové a je možné její zpětné využití, např. technickými službami nebo jako provozní vodu v průmyslu. Při poklesu propustnosti membrán pod stanovenou hodnotu je nutné provést chemickou regeneraci. Z tohoto důvodu jsou součástí technologie regenerační nádrž I a II.
Kalová nádrž slouží k ukládání přebytečného aktivovaného kalu a jeho aerobní stabilizaci. Stabilizovaný kal je vyvážen fekavozem.