Identifikační údaje
Místo realizace: Vrchotovy Janovice, okres Benešov, Česká republika
Investor: Městys Vrchotovy Janovice
Dodavatel technologie: ASIO, spol. s r.o., Kšírova 552/45, 619 00 Brno
Termín realizace: 2012
Finanční objem: 5,8 mil. Kč bez DPH
Návrhové parametry
Množství odpadní vody: 125 m3/d
Maximální hodinový nátok: 23,6 m3/h
Znečištění Kvalita čištěných OV Kvalita vyčištěných vod
„p“ „m“
Počet EO: 1430 EO
BSK5: 316 mg/l 22 mg/l 30 mg/l
CHSK: 648 mg/l 75 mg/l 140 mg/l
NL: 302 mg/l 25 mg/l 30 mg/l
Ntot: 73 mg/l
N-NH4: 73 mg/l 12 mg/l 20 mg/l
Princip technologie (čištění odpadních vod)
Na vstupu je čerpací stanice, která slouží k přečerpávání splaškových vod z úrovně přítokové kanalizace na úroveň nutnou pro další gravitační průtok čistírnou odpadních vod. Její součástí je hrubý česlový koš. Na čerpací stanici navazuje havarijní obtok sloužící k odvedení splaškových vod do recipientu v případě výjimečné situace. Součástí ČOV je dále jímka na svážené odpadní vody, která slouží k její akumulaci a řízenému přečerpávání do čerpací stanice, kde dochází ke smíchání těchto svážených odpadních vod s odpadní vodou přitékající gravitační kanalizací. Součástí jímky na svážené vody je hrubý česlový koš. Mechanické předčištění je tvořeno šroubovými česlemi.
Denitrifikační reaktor slouží k odstraňování dusíkatého znečištění v odpadních vodách a to konverzí dusičnanových a dusitanových forem dusíku na plynný dusík N2. Zároveň v tomto reaktoru dochází k odbourávání uhlíkatého znečištění a tím k redukci obsahu biologicky odbouratelného substrátu. Nitrifikační reaktory slouží k odstraňování biologického uhlíkatého znečištění, a tím k redukci BSK5 a CHSK. Zároveň dochází ke konverzi dusíkatého znečištění ve formě amoniakálního dusíku na formu dusičnanovou. Pro zajištění přísunu dostatečného množství kyslíku a vzduchu pro tento reaktor jsou v nádrži rovnoměrně rozmístěny jemnobublinné aerační elementy.
Součástí nitrifikační nádrže jsou MBR filtry. Ty slouží k biologickému čištění odpadní vody přes membrány.
Kalová nádrž slouží k uskladnění přebytečného kalu vznikajícího při provozu ČOV a k jeho další stabilizaci a zahuštění. Pro snížení obsahu fosforu ve vypouštěných vyčištěných odpadních vodách je navrženo srážení fosforu dávkováním srážedla do rozdělovacího objektu.