ČOV podsklepený RD

16. 4. 2018, Tomáš

Máme podsklepený RD, který je připojený na septik. Septik je bez jakéhokoliv filtru a voda se přepadem vypouští do řeky. Mám 2 dotazy:

1, Do budoucna je lepší vybudovat ČOV a ze septiku udělat např. jímku na vodu. Nebo vybudovat pískový filtr na septik a provozovat septik?

2, V případě budování ČOV, jakým způsobem se řeší možnost, že bych chtěl mít ve sklepě pračku a záchod, který bude svedený do ČOV. Podlaha sklepa cca 150 cm pod úrovní terénu. To musí být ČOV umístěna ještě pod úrovní podlahy sklepa?

Odpověď

16. 4. 2018, Ing. Karel Plotěný

1, Do budoucna je lepší vybudovat ČOV a ze septiku udělat např. jímku na vodu. Nebo vybudovat pískový filtr na septik a provozovat septik? Obě dvě možnosti jsou možné – pokud je septik dostatečně velký a vyhovuje i co do uspořádání pak je možné jej doplnit vertikálním filtrem (AS-ZEON … http://www.asio.cz/cz/as-zeon) a získáte tím plnohodnotnou čistírnu – výhodné je toto uspořádání pokud máte dostatek spadu a odtok, který je ze dna filtru (cca 2 m pod zemí) budete schopen gravitačně zaústit do řeky. Pak budete čistit vodu nejlevnějším způsobem bez potřeby el. energie.

2, V případě budování ČOV, jakým způsobem se řeší možnost, že bych chtěl mít ve sklepě pračku a záchod, který bude svedený do ČOV. Podlaha sklepa cca 150 cm pod úrovní terénu. To musí být ČOV umístěna ještě pod úrovní podlahy sklepa? V případě budování ČOV není problém ze sklepa čerpat (malé čerpačky určené do suterénu budovy nabízejí všichni dodavatelé čerpadel – např. u KSB https://www.ksb.com/ksb-cz/vyrobky-a-sluzby/technicka-zarizeni-budov/odvodnovaci-systemy/  . (ČOV se umístí těsně pod terén (dle odtoku z přízemí v budově). Takovou čerpačku (kde se čerpá pulzovitě) bych přednostně kombinoval s čistírnami, které mají akumulační prostor a hydraulický ráz při čerpání tak nezpůsobí rychlý odtok – AS-VARIOcomp K nebo AS-IDEAL PZV (http://www.asio.cz/cz/cistirny-odpadnich-vod ).

Máte další dotaz? Potřebujete poradit?