domovní ČOV ... AS-VARIOcomp x AS-MONOcomp

20. 4. 2020, Michal

Vážená paní Blinková,

rád bych Vám ještě jednou poděkoval za včerejší konzultaci ČOV rodinného domu. Rád bych Vás požádal o rekapitulaci. Vstupní informace pro výběr:

- počet členů v domácnosti 5

- obydlení nemovitosti je trvalé

- v domě budou po rekonstrukci standardní spotřebiče. V koupelně i větší vana. Dle našich zvyklostí předpokládám, 1-2 pračky denně, myčka 1x denně.

- v těsné blízkosti nemovitosti je potok, možné je také vypouštění přečištěné vody na louku, či využít starou žumpu na zálivku

- nemovitost je v mírném svahu

Rád bych Vás požádal o:

1) doporučení typu ČOV. Pokud se nemýlím, mluvili jsme o AS-VARIOcomp K a AS-MONOcomp?

- jaké jsou pozitiva a negativa, obecně přednosti jednotlivých ČOV?

- řešení ČOV by mělo být co nejméně svázáno s birokracií.

Omlouvám se, ale trochu jsem se ztratil v pojmech, které jste mi vysvětlovala. Např. ČOV na ohlášku, geologický průzkum atd.

Mohla by jste mi prosím upřesnit možnosti?

1) Vaše popisované řešení ČOV s vyvezením kalu na louku je bez problému, luk máme mnoho :)

2) Prosím o zaslání podkladů, či bodů jak se o ČOV starat, (bezúdržbovost je silný parametr).

3) Při výběru ČOV je nutná cenová rozvaha, prosím o cenovou nabídku pro ČOVky. Liší se ČOV v příslušenství?

4) Prosím o zaslání postupu montáže, instalace bude svépomocí, pokud to jako výrobce akceptujete. Snad jsem na nic nezapomněl. Při jakýchkoliv dotazech mě prosím neváhejte kontaktovat.

S přátelským pozdravem Michal Nováček

Odpověď

20. 4. 2020, Ing. Monika Blinková

Dobrý den, pane Nováčku,

začnu od začátku. Čistírny odpadních vod jsou vodní díla a proto Vám je musí vždy povolit Vodoprávní úřad (Spadá pod ŽP). Úřad čistírny povoluje dvěma způsoby:
- vodoprávní řízení (odběr vzorku 2-3x ročně, na dobu 10 let),
- ohlášení (revize 1x za 2 roky, na dobu neurčitou).

Pokud vypouštíte přečištěnou vodu do vod povrchových (potok, kanalizace) úřad po Vás bude požadovat souhlas majitele toku, že lze do tohoto toku přečištěnou vodu vypouštět + projekt + vyjádření dotčených osob. Pokud budete přečištěnou vodu vypouštět do vod podzemních (vsak, trativod) úřad bude požadovat hydrogeologický posudek (zda máte vhodné zasakovací podloží) + projekt + vyjádření dotčených osob (pokud je vsak např. v blízkostí sousedů).

Varianty ČOV

Varianta č. 1

– ČOV, která splňuje podmínky pro vypouštění do vod podzemních jen na povolení v rámci „vodoprávního řízení (povinost odebírat vzorky 2-3 x za rok)" a do vod povrchových na povolení v rámci „Ohlášení (Revize 1x za 2 roky)“ AS-VARIOcomp 5K Popis, dokumentace a video: https://www.asio.cz/cz/p/2.cistirna-odpadnich-vod-as-variocomp-k  V ceně dodávky je:
- vystrojení ČOV, - dmychadlo,
- certifikovaný pochozí poklop (nosnost 200kg).

Příslušenství navíc: Skříňka na dmychadlo (dmychadlo lze uložit do garáže nebo technické místnosti pokud je do 8 m od čistírny, pokud je to dál je potřeba dmychadlo dát do skříňky blíže k ČOV). Přebytečný kal se usazuje na dně čistírny a je potřeba ho 1-2x ročně nechat vyvézt fekálním vozem.

Varianta č.2

– ČOV, která splňuje podmínky pro vypouštění do vod podzemních i povrchových na povolení v rámci „Ohlášení (revize 1x za 2 roky)" + má nízkonákladovou likvidaci kalu AS-MONOcomp 4 Popis na https://www.asio.cz/cz/p/1.cistirna-odpadnich-vod-as-monocomp V ceně dodávky je:
- vystrojení ČOV,
- dmychadlo,
- řídící jednotka,
- certifikovaný pochozí poklop (nosnost 200kg).

Příslušenství navíc:
- externí plastová nástěnná skříň. Rozměry: 500x300x600 mm.
- Externí plastový samostatně stojící pilíř. Rozměry: 500x300x1100 mm.

U čistírny AS-MONOcomp může být dmychadlo a řídící jednotka do vzdálenosti 10 m. Přebytečný kal se přečerpává do kalového koše, kde je umístěný jutovy pytel, který je potřeba 1x za 4 měsíce vytáhnout a lze ho uloži na kompost.

Čistírna AS-VARIOcomp 5K lze samozprovoznit, u čistírny AS-MONOcomp 4 je potřeba zprovoznit naší firmou nebo firmou partnerskou. Cena za uvedení ČOV do provozu se odvíjí od lokality. Zde zasílám odkaz, kde lze stáhnout projekční a instalační podklady a všechny potřebné dokumenty AS-VARIOcomp: https://www.asio.cz/cz/p/2.cistirna-odpadnich-vod-as-variocomp-k  AS-MONOcomp: https://www.asio.cz/cz/p/1.cistirna-odpadnich-vod-as-monocomp 

Čistírny jsou vyráběny tak, abyste vůbec nemusel zasahovat do jejich chodu, takže údržba spočívá především ve vizuální kontrole, zda ČOV správně provzdušňuje, zda dochází k odtoku přečištěné vody apod. Čistírnu AS-VARIOcomp je potřeba, jak jsem již psala, 1-2x ročně nechat vyvézt fekálním vozem a u čistírny AS-MONOcomp 1x za 4 měsíce vyměnit pytel na kal. Doufám že je to takto dostačující a vše je pochopitelné. Pokud Vám nebude něco jasné neváhejte se na mne obrátit.

S přátelským pozdravem

Ing. Monika Blinková
Obchodně-technický zástupce
Mobil: +420 723 633 048

Máte další dotaz? Potřebujete poradit?