upgrade ČOV AS-VARIOcomp 5K ROTO

11. 4. 2019, Daniel Krajčovič

Dobrý den,

jsem spokojeným majitelem AS-VARIOcomp 5K ROTO r.v 2009/ 2 mamutky, naučil jsem se s ní zacházet a snad i ona se mnou. V době po instalaci schvalování vypouštění (2011) OžP odpovědného úřadu mi povolil vypouštění pouze do podzemních vod !!! i když v létech dalších běžně povoloval dalším vypouštění do centrální dešťové kanalizace - ta mi vede cca 6 m od zásaku! (obec nemá vybudovanou centrální splaškovou kanalizací) Zásakový systém jsem vybudoval na principu bloku NIDAPLAST (i s příslušnými chybami - ale v těch letech se o tom vědělo málo)... Vzhledem k tomu, že ani systémem dodatečných filtrů na odtoku se mi nedařilo zachytávat beze zbytku kal (nejjemnější blátičko) nastane kolmace tohoto zásakového systému...

Dotaz.1: nejde využít v této ČOV jako filtr upravený koš záchytného zářízení z AS-IDEAL PZV- to by moc pomohlo, a zdá se mi, že v dosazováku by prostor stačil a parametry by se zlepšili...

Dotaz 2: neuvažujete o upgrade technologie starších ČOV na novější např. z KLARO PZV nebo IDEÁL PZV? Myslím, že dost majitelů by to zajímalo.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

12. 4. 2019, Pavel Polášek

Dobrý den,

děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu k našemu produktu.

Co se týká dotazů:

1. Koš v čistírně AS-IDEÁL neslouží k zachycení jemného kalu na odtoku, ale k odvodnění přebytečného kalu v čistírně. Konstrukčně ani není navržený tak, aby zachytil všechen kal, ale především, aby byl kal dobře odvodněný, takže jemný kal jím proteče zpět do čistírny v určitém množství. Ve starším typu čistírny AS-VARIOcomp ROTO je odtah přebytečného kalu řešen pomocí mamutky, kterou můžete při přebytku kalu spustit ručně otevřením kulového ventilu v ČOV. Tento ventil musí být po odkalení ČOV vždy opět zavřen! Podrobněji je postup popsán v návodě.

2. Upgrade čistírny bohužel není možný. Jedná se o zcela jiný systém, který vyžaduje větší objem nádrže a zcela jinou konstrukci čistírny. Konstrukce Vaší čistírny má vliv na stabilitu a statiku nádrže, takže ji nelze ani při splnění objemu zásadně měnit. Jako upgarde je možné použít zařízení pro dávkování chemie. Lze použít buď pro srážení fosforu, což má i pozitivní vliv na lepší sedimentaci kalu v čistírně nebo v případech, kdy je čistírna předimenzována, tak lze dávkovat výživu do ČOV pro udržení stability čistících mikroorganismů v čistírně.

S přátelským pozdravem Pavel Polášek

Máte další dotaz? Potřebujete poradit?