odpadní voda z domácí čistírny odpadních vod x studna

 
předchozí | další

Dobrý den,

obracím se na Vás s žádostí o odbornou radu. Mám chalupu na venkově se studní s velmi kvalitní vodou,která je dle rozboru OHS vhodná i pro kojence a používáme ji jako pitnou vodu.Můj soused chce vedle mé chalupy asi dvacet metrů od mé studny postavit biologickou čistírnu odpadní vody z celé domácnosti.Přečištěná odpadní voda z DČOV má být vypouštěna přes plastovou nádrž o objemu 4 m3 s přepadem zaústěným do vsakovacího drénu do podzemních vod.Mám velkou obavu,,aby nedošlo ke znehodnocení spodní vody organickými látkami,fekáliemi,močovinou,amonnými solemi,dusičnany
,chloridy,fosforečnany a boritany z pracích prostředků a bakteriemi.DČOV má mít následující parametry:Množství 0,04 l/s, 140 m3/rok.Jakost vypouštěných odpadních vod:CHSKcr 150 mg/l,BSK5 40 mg/l,NL 30,N-NH4 20.Prosím Vás laskavě o odborný názor na uvedený problém.Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.
  • 19. 1. 2021  13:02
  • Josef

odpadní voda z domácí čistírny odpadních vod x studna

Dobrý den,

děkujeme za důvěru. Pokud má soused ČOV povolenou pro vypouštění do vod podzemních, pak se k jejímu použití musel vyjádři hydrogeolog, a to je pro posouzení rizik ovlivnění podzemních vod z hlediska kompetentnosti osoba nejpovolanější. Umí odhadnout proudění vody a samočistící procesy na základě složení půdy na konkrétní lokalitě (aneb se srdíčkem se obvykle chodí ke kardiologovi).
Bez znalosti místních poměrů by bylo vyjadřování se ke konkrétnímu dopadu věštění z křišťálové koule.
Jinak obecně při zvažování rizik vlivů na zdraví bych vzal ještě do úvahy použití hnojiv na zahrádkách, pesticidů a herbicidů a obvyklý obsah těchto a dalších látek v nakupovaných potravinách. Myslím, že z hlediska zdravotních rizik to obecně vyhrají ty přípravky na chemickou ochranu rostlin, pak budou následovat antibiotika a konzervanty v potravinách.

S přátelským pozdravem
Karel Plotěný
  • 19. 1. 2021  13:20
  • Karel Plotěný
předchozí | další

 
 

Kontakty

ASIO TECH, spol. s r.o.
Kšírova 552/45
619 00 Brno
ID datové schránky: 9nwzka6

ASIO NEW, spol. s r.o.
Kšírova 552/45
619 00 Brno
ID datové schránky: z9g8vaw

tel.: 548 428 111
e-mail: asio@asio.cz
 


Chcete dostávat informace z oboru, pozvánky na akce, novinky a důležité informace? Přihlašte se!

required

required

required