27. 4. 2020
Čistírny odpadních vod
Nemožnost reprezentovat Českou republiku ve sportovním odvětví je smutná věc. O to více je třeba zaměřit se na naše technické počiny za našimi nyní zavřenými hranicemi.
Jedním z nich je právě typová čistírna odpadních vod nesoucí název AS-HSBR denitri, která byla v druhé polovině roku instalována v maďarské obci Ároktö. Projekt byl financován maďarskou vládou a ČOV zde čistí odpadní vodu z části obce a místní základní školy. Celková kapacita ČOV byla stanovena na 150 ekvivalentních obyvatel se zatížením 8,4 kg BSK/den.
Obr. č.1: Umístění plastových nádrží do násypu bez nutnosti obetonování
Jednalo se o plastové nádrže , které jsou staticky silněji vyztuženy pro umístění do násypu zeminy bez nutnosti obetonování. Na nátoku byly umístěny vložené ruční česle . Technologie byla doplněna o systém srážení fosforu a obsahovala denitrifikační sekci.
Obr. č.2: Obsypané nádrže ČOV, finální podoba technologie
Maďarská legislativa obsahuje striktnější limity pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových. Konktrétně pro tento provoz byly stanoveny na:
BSK 25 mg/l,
CHSK 75 mg/l,
NL 50 mg/l,
N-NH4+ 10 mg/l,
Ncelk 25 mg/l,
Pcelk 5 mg/l.
Výsledky, kterých čistírna odpadních vod od firmy ASIO TECH dosahovala, tyto limity i přes silnou nerovnoměrnost nátoku bez problému splňovaly. Procentuální účinnost odstranění znečištění se u všech hodnot, vyjma Pcelk, pohybovala nad hranicí 90 %. Nutno zdůraznit, že více jak z 90 % byl odstraňován i Ncelk.
Graf. č.1: Účinnost čištění technologie AS-HSBR denitri
Ing. Jan Přikryl
Dnešní článek nás přenese do obce Vidice, která úspěšně dokončila výstavbu nové čistírny odpadních vod (ČOV) využívající pokročilou technologii SBR pro zajištění efektivního čištění splaškových vod.
Číst více
17. 9. 2024
Letošní ročník mezinárodní konference Euromembraine 2024 se konal v České Republice v kongresovém centru v Praze.
Číst více
13. 9. 2024