Cirkulární den – aneb co se dá stihnout za tři hodiny

14. 8. 2019

Čistírny odpadních vod (ČOV)

Nakonec ale bylo všechno jinak – v tamních lesích nebylo skoro nic, ale úlovků jsme měli hned několik.

Samotná čistička odpadních vod AS-IDEAL PZV byla přímo výstavní (až někdo zase bude vykládat o tom, že domovní ČOV nefungují, tak se může podívat) a k mému potěšení sám uživatel prohlásil, že dva roky na čistírnu nemusel sáhnout (i když poctivě vede provozní deník).

Bydlí v domku jen dva, a tak zatím ani neřešil kal a podle toho, kolik kalu bylo v odvodňovacím vaku, tak myslím, že vydrží bez nějaké manipulace ještě do další revize, která bude za dva roky.

Hbitě jsem si spočítal, že když bude mít revizi za 1500 Kč, tak ho bude stát provoz (vč. el. energie) 5 Kč/den (jen 200 l vody/den) a tím pádem 25 Kč/m 3 , což je srovnatelné se stočným.

Navíc si vzhledem k trvale čisté vodě může dovolit těch 200 litrů v létě použít na zálivku části zahrady (ČOV AS-IDEAL to umožňuje i bez instalace další nádrže , stačí sladit usazovací fázi čistírny a závlahu).

Takže recirkulace poprvé.

Manželka, zatím co jsem revidoval čistírnu a čekal až si sedne kal, zrecirkulovala vydělané peníze v sousedním zahradnictví, budou tak použity ke zlepšení životního prostředí.

A pán nám doporučil, kam se máme podívat, že by tam snad nějaká houbička být mohla, ale bez záruky. (Revizi tak měl za tisícovku a provoz domovní čistírny odpadních vod ho tedy přijde jen na 4 Kč/den)

A i když jsme v lese potkali jen kůrovce, tak louka, za kterou by snad mohly růst houby, byla unikátní – tolik motýlů (desítky modrásků) a kvetoucích rostlin už jsem dlouho neviděl.

A tím, že nás popohnala přicházející bouřka, tak si můžeme udělat čárku i za sportovní aktivitu a regeneraci vlastního zdraví.

Ing. Karel Plotěný