8. 5. 2014
Jedná se především o vysoké koncentrace těžkých kovů, organické znečištění, kyanidy a nerozpuštěné látky. Těžké kovy se vyznačují vysokou toxicitou a karcinogenitou. V odpadních vodách jsou dle typu povrchové úpravy zpravidla zastoupeny kadmium, chrom, měď, nikl, stříbro, zinek nebo olovo. Pro jejich odstranění jsou nejčastěji aplikovány metody koagulace, flokulace a sedimentace. Každý krok probíhá v samostatné nádrži a v celém procesu čištění je nutné v několika stupních upravovat hodnotu pH [1, 2]. Vysoké objemy produkovaného chemického kalu jsou kvůli obsahu těžkých kovů nebezpečné a toxické a je nutné je před uložením na skládku stabilizovat. Zneškodnění kalů zvyšuje celkové náklady čistírenského procesu o 50 – 200 %, přičemž zneškodnění stabilizovaného materiálu je o 50 – 70 % levnější než odpadu nebezpečného [3]. V současné době je proto snahou najít nové, efektivní, hospodárné a přitom ekologicky šetrné metody nakládání s tímto typem odpadních vod.
Limitní koncentrace specifických polutantů z povrchové úpravy kovů ve vodě vypouštěné do kanalizace uvádí Nařízení vlády 23/2011 Sb. o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištěnípovrchových vod a odpadních vod, náležitostech povolení k vypouštění odpadních voddo vod povrchových a do kanalizací a o citlivých oblastech, které dále definuje v Tabulce 2 emisní standardy propřípustné hodnoty znečištění pro odpadní vody vypouštěné z vybranýchprůmyslových odvětví podle CZ-NACE. Tabulka zahrnuje i oddělení 25.61 zabývajícíse povrchovou úpravou a zušlechťováním kovů rozdělených do jednotlivýchpodskupin dle použité technologie na povrchovou úpravu kovů včetně plastů,tepelnou úpravu kovů, smaltování a lakování.
Použití technologie na bázi nulamocného železa pro odstranění těžkých kovů a kyanidů
Firma ASIO, spol. s r.o. se zabývá vývojem a výrobou kompletní inovativní technologie pro čištění komunálních i průmyslových odpadních vod, která využívá k odstranění široké škály rezistentních polutantů nanočástice nulamocného železa (NZVI). V současné době se soustředíme na aplikaci této formy železa na odstranění perzistentních složek z vod z průmyslové výroby. Nulamocné železo je díky svým mimořádným redukčním schopnostem a vysoké reaktivitě úspěšně aplikovatelné v technologiích sanace podzemních i povrchových vod, kde efektivně odstraňuje širokou škálu polutantů včetně těžkých kovů. Na základě této praxí ověřené účinnosti jsme přistoupili k aplikaci nulamocného železa pro odstranění klíčových kontaminantů z odpadních vod z povrchové úpravy kovů. Pozornost zaměřujeme především na těžké kovy a kyanidy a jejich odstranění z oplachových vod po pomědění, pochromování, pozinkování a poniklování. Naším cílem je zjištění účinnosti odstranění těžkých kovů, nalezení optimálních dávek NZVI a určení vhodné doby reakce s kontaminanty pro jejich efektivní odstranění. Vedle základních laboratorních testování provádíme ověření i na speciálně vyvinutém poloprovozním reaktoru na NZVI, který svým technickým řešením vyhovuje požadavkům na materiálovou odolnost a konstrukční vybavení. Produkty reakce nanočástic železa s toxickými složkami odpadních vod jsou netoxické, jedná se tedy o ekologicky šetrnou technologii, která, ačkoliv je teprve ve stádiu vývoje, představuje do budoucna perspektivní alternativu k tradičním způsobům nakládání s tímto typem odpadních vod. Výsledky měření na reálných odpadních vodách byly prezentovány v rámci našeho příspěvku na konferenci "Projektování a provoz povrchových úprav".
Pod ě kování
Technologický výzkum a vývoj je řešen s použitím účelové podpory Ministerstvaprůmyslu a obchodu projektu TIP s ev.č. FR-TI3/196 – „Pokročilé technologiehygienického a toxikologického zabezpečení odtoku z čistíren odpadních vod.“
Jana MATYSÍKOVÁ
1
, Michal DOŠEK
1,2
, Ondřej ŠKORVAN
1,3
, Marek HOLBA
1,4
1
– ASIO, spol. s r.o.,Kšírova 552/45, 619 00 Brno
2
– Mendelova univerzita v Brně, Zemědělská 1/1665, 613 00 Brno
3
-VŠCHT Praha, Technická 5, 166 28 Praha 6 - Dejvice
4
– Botanický ústav AV ČR, Lidická 25/27, 657 20 Brno
Tento článek byl již v plném znění publikován ve sborníku ke konferenci „Projektování a provoz povrchových úprav“ (březen 2013).
Použitá literatura
[1] ČSN 75 6505 (756505) Zneškodňování odpadních vod z povrchových úprav kovů a plastů. 1991. 28 s.
[2]
Charerntanyarak
L. Heavy metals removal by chemical coagulation and precipitation. 1999. Water science and technology. Volume 39, Issues 10–11, s. 135-138.
[3] Sultan, I. A. Treating Metal Finishing Wastewater. 1998. A Quachem Inc. Environmental Technology(Technical report). March/ April issue.
Spousta vynálezů, kterými se jako lidi pyšníme, už byla přírodou dávno vynalezena, a o tom, že si to začínáme uvědomovat svědčí to, že exponenciálně roste počet přihlášek vynálezů, které jsou inspirovány přírodou.
Číst více
28. 3. 2023
Navštívili jsme Prahu, abychom si prohlédli naše nedávné instalace chytrých stromů AS-POUSTR.
Číst více
24. 3. 2023