30. 3. 2013
Dělení komunálních vod (vod v domě) vod má svůj vzor i důvod. A to docela pádný důvod – ekologické a v řadě případů ekonomické dopady spočívající v úspoře za vodu nebo energii.
Nové přístupy k řešení sanitace v duchu udržitelného rozvoje
Nové přístupy se dají charakterizovat tím, že se již nedívají na odpadní vodu jako odpad, který je třeba co nejrychleji a za každou cenu zlikvidovat, ale jako na zdroj živin, energie a vody samotné a jejich cílem je odpadní vodu nevypouštět do toků vůbec.
Uplatnění principů z průmyslu
Na rozdíl od komunální sféry, probíhá v průmyslu proces čištění odpadních vod smysluplněji, a to jak z pohledu ekonomického, tak ekologického. Základem postupů v průmyslu je totiž vyhnutí se ředění, separování a prosazovat individuální čištění odpadní vody různých parametrů a to obvykle těch, které nelze zpracovávat v městských čistírnách. A od této úvahy je již jen krok k myšlence, že by se dalo využít tohoto principu děleného přístupu i pro komunální vody.
Management separovaných vod - aneb barevné vody
Jednotlivé koncepty ponoukají různé varianty dělení odpadních vod z domácností, přičemž jednotlivý druhům vod jsou přiřazeny barvy (černá, šedá, hnědá, žlutá a bílá voda). Např. na úrovni domácností je základem dělení vod viz Obr. 2 na černou, hnědou, žlutou a šedou vodu. Přičemž hnědá, černá a žlutá jsou nositeli živin a energie. Šedá je pak voda méně zatížená znečištěním. A protože je jí největší množství, proto se přemýšlí především u ní nad problémem její recyklace. Vyčištěná šedá voda je pak nazývána bílou vodou.
Závěr
V praxi se nejčastěji používá oddělení moči (minimalizace odtoku nutrientů) a úprava šedých vod za účelem jejich dalšího využití a za účelem využití energie z nich. Systém, kdy u rodinného domu jsou toalety oddělující moč, která se sbírá v zásobníku a zbytek exkrementů, který se pak biologicky čistí (např. v septiku s vegetačním dočištěním) a takto předčištěné vody se společně zasakují s šedými vodami je u decentrálních systémů již běžným řešením. Stále častěji se také budeme potkávat s výměníkem tepla na šedých vodách.
Karel Plotěný
Tento článek byl již v plném znění publikován ve sborníku k seminářům ASIO, spol. s r.o. „Srážkové a šedé vody aneb „colors of water““ (leden,únor 2013).
Dnešní článek nás přenese do obce Vidice, která úspěšně dokončila výstavbu nové čistírny odpadních vod (ČOV) využívající pokročilou technologii SBR pro zajištění efektivního čištění splaškových vod.
Číst více
17. 9. 2024
Letošní ročník mezinárodní konference Euromembraine 2024 se konal v České Republice v kongresovém centru v Praze.
Číst více
13. 9. 2024