Construma 2018, Budapešť

23. 4. 2018

Jinak exponáty jsou asi na všech stavebních výstavách ve střední Evropě skoro stejné, pokud to srovnám s Bratislavou a výstavou KONEKO a Brnem a výstavou URBIS.

Construma

ASIO se prezentovalo na stánku CZECH TRADE, měl jsem štěstí se tam potkat zrovna s naším velvyslancem a prohodit pár vět. Z dalších rozhovorů, které jsem absolvoval je zřejmé, že Maďarsko je zrovna na nějakém rozcestí … Pokud vynechám politiku, kde jednoznačně obhájil pozici ve volbách pan Orbán, a asi nemá smysl ji nějak komentovat, protože jako cizinec neznám všechny souvislosti, tak je zřejmé, že je Maďarsko více sociálně rozdělené než ČR - je tady poměrně dost lidí ochotných nakupovat drahé vybavení do domů, a pak ale mnohem více lidí, kteří na investice nemají. I to je možná vysvětlení toho, že domovní čistírny odpadních vod v Maďarsku zatím nejsou aktuální téma a pokud se prodávají, tak za dumpingové ceny, nebo toho, že občerstvení na výstavišti je 3x dražší než u nás.

Construma

Oficiálně hospodářství prosperuje a roste, ale jedná se o posun jen některých oborů… opět to je obdobné jako např. i na Slovensku nebo částečně i v Česku. Důležité je najít si toho svého koně… a na něm se svést… věřme, že to naše dcera zvládne - na výstavě v podstatě bez přestávek jednali.

Na výstavě jsme potkali i staré známé - lidi i výrobky. Vystavovala tam Borplastika (jejich exponáty mně byly povědomé - filtry na vzduch), vyskytl se i pan Borbaš. Zaujala také expozice historických zařizovacích předmětů – například vana s průtokovým ohřívačem nebo expozice koncipovaná jako cirkus.

Construma

Ing. Karel Plotěný