13. 1. 2017
Čistírna odpadních vod v Nabeghlavi v Gruzii je jednou z právě uskutečněných realizací čistíren odpadních vod typu HSBR, které je novým řešením v portfóliu společnosti ASIO, spol. s r.o. pro zdroje znečištění od 50 do 300 ekvivalentních obyvatel.
Tato čistírna byla bleskovým řešením v časově napnutém dodávkovém programu investora akce, společnosti pro výrobu a zpracování minerálních vod JSC Healthy Water v Nabeghlavi a pro jeho tureckého subdodavatele stavebních prací, společnost Synergy Consulting. Během tří týdnů po podpisu smlouvy byla čistírna vyrobena, zkompletována a odeslána na třídenní cestu do Gruzie.
Kapacita této čistírny, která slouží pro čištění odpadních vod komunálního typu, je navržena pro 250 ekvivalentních obyvatel, s průměrným denním průtokem Q = 37,5 m 3 /d a zatížením, vyjádřeným v parametru BSK 5 = 15 kg/d. Celý komplex řešení obsahuje vstupní čerpací stanici se dvěma čerpadly, typu AS-PUMP o výšce 3000 mm a průměru nádrže 1280 mm, odkud jsou odpadní vody čerpány do mechanicko-biologické ČOV typu hybridního SBR. Tento komplet zahrnuje vstupní mechanické předčištění na ručních česlích o průlině 8 mm, odkud voda již gravitačně odtéká do primární sedimentační nádrže a následně do dvoustupňového reaktoru SBR. Celý komplex mechanicko – biologické části ČOV je dodán ve dvou nádržích o rozměrech 7160 x 2440 x 2980 mm a tak tvoří kompaktní čisticí jednotku, bez komplikované výstavby betonových nádrží s jejich poměrně zdlouhavým vystrojováním.
Pohled do odtokového objektu s mamutkami
Součástí dodávky byl rovněž rozváděč s řidicím systémem čerpací stanice a ČOV, dvě provozní dmychadla s pravidelným střídáním a záskokem a jednotka dávkování srážedla fosforu, vše umístěno v přilehlé provozní budově s minimálními transportními vzdálenostmi pro všechna dodávaná média.
Po kontrole správnosti zapojení, provedených testech zařízení v manuálním i automatickém režimu a následném vstupním nastavení provozních parametrů ČOV byla tato uvedena do provozu. Po čistírnách v Rakousku (Mühlbach – HSBR 60), Estonsku (Ämari – HSBR 500), Francii (Le Havre – HSBR 200) a Maďarsku (Monaj – 2 x HSBR 60) je tak Gruzie další zemí s touto nainstalovanou technologií.
Ing. Antonín Vondruška
Město Brno se snaží reagovat na změny klimatu různými cestami, a to i zapojením místních společností do ochrany životního prostředí.
Číst více
16. 3. 2023
Soutěž Chytrá města je každoročně pořádána nevládní neziskovou organizací Smart City Innovations Institut za významné podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
Číst více
14. 3. 2023