11. 7. 2013
I když se může zdát, že o horách a čištění odpadních vod bylo vše řečeno v předchozích ročnících, tak obsah a konkrétní přednášky přesvědčily, že je toho pořád ještě hodně „tam na hoře“ co nevíme, zvláště když se seminář dotkl vedle speciálních věcí pro CHKO i věcí obecnějších. Ing. Studnička z TZUS v Praze upozornil na změny, které nastávají v technických požadavcích na výrobky od 1.7.2013 – např. výrobci postupně začnou vydávat „Prohlášení o vlastnostech“, v dokumentaci výrobku bude muset být i popis, jak se vypořádat s jeho likvidací a čeká nás v této souvislosti i změna EN, no a řada nových pojmů. Můžeme se dokonce těšit i na něco jako slovník mezi starými a novými pojmy. Velmi zajímavou přednášku si připravil RNDr. Šeda o hydrogeologii a jejím vztahu k zasakování. Na praktických příkladech ukázal na to, jak nerespektování hydrogeologických poměrů může vést k nevratným škodám a také naopak to, jak bychom v některých případech mohli být k zasakování daleko velkorysejší, neboť ovlivnění podzemních vod bude nepatrné, a chránit tak spíše povrchové toky – což byla asi nejrevolučnější myšlenka dne. Myslím, že je však nutno dodat, že podmínkou pro taková rozhodnutí je nutnost opravdu profesionálního přístupu, a pak je tam i jisté riziko zneužití k prosazení řešení, která sice budou nejlevnější, ale ne ta nejoptimálnější pro životní prostředí. Několik dalších přednášek (Ing. Jelínková, Ing. Koller, Ing. Plotěný) se pak dotklo zkoušení, prohlašování shody, legislativy a revizí domovních čistíren . Z debaty vyplynulo, že s revizemi jsou již první zkušenosti (spíše pozitivní co se týká stavu čistíren a informovanosti zákazníků), a dále, že instituce ohlašování je v některých oblastech jen výjimečným jevem (cca do 5 % povolovaných čistíren). Další zkušenost je pak ta, že se proti ohlašování paušálně a úspěšně bojuje i tam, kde by tato instituce šetřila čas a prostředky. Stačí nějaká formální podmínka nebo námitka ve vyjádření. Co se týká posouzení revizí, tak je na úřadech k dispozici minimální množství protokolů o revizích, a nelze proto hodnotit úroveň práce revizorů.
Foto z provedené revize na lokalitě (Plotěný)
Další přenášky se dotkly tradičních témat, jako je využití různých biologických preparátů podporujících funkci biologického čištění, k čemuž bylo konstatováno, že zázraky se nedějí, ale že jejich význam by mohl být v urychlení nabíhání čistírny. Zmíněno bylo provozování čistíren pracujících s přírodními extenzivními způsoby čištění, především mokřady a zemním filtry a dobré i špatné případy z praxe (Ing. Mlejnská, Ing. Rozkošný). Přírodních způsobů v podmínkách hor se dotkla paní inženýrka Žáková a demonstrovala řadu konkrétních realizovaných řešení jak z Česka, tak i Rakouska. Profesor Šálek se podělil o své dlouholeté zkušenosti s řešeními v oblasti hospodaření s bioodpady a kaly z ČOV z domácností, při kterých se využívá evapotranspirace a rostlin k zahuštění a úpravě kalu. Zajímavé byly i zkušenosti Ing. Krišky z jeho současné výzkumné práce týkající se modelování proudění v septicích v rámci projektu ANASEP a překvapivá zjištění, jak málo je věnováno pozornosti hydraulické stránce řešení septiků, a jak nevyužité jsou jejich objemy, a tedy jaké máme možnosti intenzifikace tohoto zdánlivě notoricky známého objektu.
Je škoda, že exkurzi k pramenům Moravy zabránilo počasí – vydatný déšť, a tak přišla vhod virtuální procházka po Jeseníkách v režii CHKO a paní Nožířové a její povídání jak o přírodních, tak i kulturních a společenských poměrech v CHKO.
No, a když k tomu všemu výše uvedenému přičteme přátelskou atmosféru hotelu, ochotnou obsluhu a krásné, i když trochu mokré prostředí. Tak si myslím, že mohu i subjektivně konstatovat, že to byla přínosná akce a že má cenu takové akce pořádat i se jich účastnit.
Foto – přednáška o Králickém Sněžníku
Ing. Karel Plotěný
Jestli bylo cílem nadchnou další mladé lidi pro myšlenky udržitelnosti, tak se to určitě povedlo, energie tam ze všech přímo tryskala.
Číst více
21. 9. 2023
I za takovou relativně běžnou a obyčejnou věcí, jako je sprcha, osprchování se teplou vodou najdeme spotřebu energie, a tedy i produkci CO2 na výrobu této energie.
Číst více
19. 9. 2023