21. 5. 2016
V tradičně vysoké odborné úrovni se skupina vrátila k myšlence diskuze „diskutovat s cílem dozvědět se“. Takže ještě zajímavější než samotné přednášky byla pak diskuze a výměna zkušeností – ze semináře vznikne i nějaké resumé.
Z toho, co tam bylo diskutováno, jsem vybral pár otázek a (odpovědí):
-
Co když mám ČOV certifikovanou s dávkováním srážedla? Mohu ji použít i bez dávkování?
(Ano, ale jen v rámci vodoprávního řízení – na ohlášení musí být dodána ve stavu, v jakém byla provedena zkouška typu.)
- Co s lokalitou, kde není možné zasakovat a má být použita pro více rodinných domů? (Správný by byl ten přístup, kdy bude lokalita řešena komplexně v rámci územního plánu. Přehrazením přirozených cest odtoku jak podzemního, tak i nadzemního mohou vzniknout nepředvídatelné situace, kolize zájmů a také neřešitelná situace pro hydrogeologa).
- Co s kalem z domovních ČOV? (Oficiální verze je odvoz na ČOV, ale často bez reálného řešení. Je třeba řešit odvážení malého množství i několikrát ročně a na to není připravena infrastruktura, ani služby. I názory legislativců, pokud se nechtějí alibisticky vyhnout problému, se liší).
Závěr
Jako tradičně bylo konstatováno, že legislativa se často dělá od stolu na základě zbožných přání a názorů, které mohou být i dobře míněny, ale bez konzultace s těmi, kteří ji mají vykonávat v praxi. Protože právě tito lidé jsou pak vystaveni problémům, které v praxi vznikají – počínající nereálností dosažitelných požadavků v určitých situacích a konče takovou jednoduchou universální věcí jako je odběr vzorků.
Mezi přednášejícími byli i takoví známí odborníci jako paní Ing. Ladislava Matějů (Státní zdravotní ústav) nebo pan RNDr. Svatopluk Šeda (OHGS s.r.o.).
Ing. Karel Plotěný
Přístroj CaviPlasma představuje revoluční technologii na čištění vody, která kombinuje hydrodynamickou kavitaci s plazmatickými výboji.
Číst více
4. 12. 2024
Jaké možnosti přináší nanoskopické bublinky plynu pro moderní vodní hospodářství?
Číst více
28. 11. 2024