ČVUT – přednáška pro studenty TZB

13. 4. 2018

V praxi tak propaguje a naplňuje myšlenku, že ZTI a řešení vody v okolí budovy jsou jedno téma a toto téma souvisí s tzv. modrozelenou infrastrukturou a zároveň i s řešením problematiky klimatických změn.

„Myslím, že pro studenty magisterského studia je důležité, aby věci vnímali v souvislostech“, byla slova vyučujícího„ a ASIO jsem si vybral proto, že tuto podmínku splňuje.“ Cituji, i když možná ne úplně přesně.

Přednášené téma „Recyklace vod“ tento požadavek naplňuje a správně navržená zdravotechnika je základem ekonomické recyklace a využití odpadních vod. Paradoxně si pak jako přednášející uvědomuji, že si to zatím neuvědomuje do důsledků praxe a hlavně legislativa. Tématu recyklace odpadních vod se ministerstva vyhýbají jako čert kříži a přehazují si ho jako horkou bramboru, MŽP se snaží, aby v zákoně O vodách řešeno nebylo a v Zákoně o odpadech se vyskytuje jen zmínka… V souvislosti se suchem, které má být řešeno, alespoň jak se proklamuje, se odpadním vodám vyhnou nedá, a tak snad recyklace přestane být červený hadr a začneme se o ní věcně bavit. Nemusíme ani moc nic nového vymýšlet, stačí se podívat do světa a posbírat zkušenosti. Dokonce i ASIO už má z výzkumů za posledních pět roků docela slušnou knihovnu – stačí jen chtít si počíst. K cíli – „dobrému stavu vod“ nebo například ke stavu na obrázku z publikace „Přírodní řešení“ nám toho ještě dost chybí udělat. Což je možná dobrá zpráva pro studenty a potvrzení toho, že si vybrali obor, ve kterém bude ještě hodně práce…

Přírodní řešení

Ing. Karel Plotěný