25. 1. 2021
V návaznosti na předchozí práci Světové banky v rámci programu Danube water (Dunajské vody) a ICPDR na tomto tématu bylo cílem tohoto workshopu přispět k porozumění, povědomí o problémech, potenciálních přístupech k překonání omezení a vytvoření podpůrného rámce pro udržitelná a decentralizovaná řešení pro čištění odpadních vod ve venkovských oblastech.
Workshop se zaměřil na otázky nakládání s odpadními vodami v malých aglomeracích (pod 2000 EO) s důrazem na decentralizované systémy sanitace a čištění odpadních vod ve venkovských oblastech, individuální (IAS) a nízkonákladová řešení. Účastnili se ho politici, zástupci komunálních služeb, akademická obec, konzultanti a mezinárodní instituce působící v oblasti venkovských odpadních vod.
Prezentace jsou dostupné na stránkách akce: https://www.iawd.at/eng/event/613/details/w/0/beyond-utility-reach-how-to-close-the-rural-access-gap-to-wastewater-treatment-and-sanitation-services/
Doporučuji všechny prezentace – je zajímavé srovnat, jak jednotlivé státy k problematice přistupují. V přednáškách byla řada zajímavých námětů. Já jsem to vyhodnotil tak, že čím chudší země, tím méně reálné představy. Nejudržitelněji (nejméně velkoryse a o to reálněji) se chová Rakousko, a tak jsem z přednášek prof. Langergrabera (viz shrnutí na závěr) vybral jeden slide. Podle něj jsou ideální jednoduchá, jednoduše provozovatelná zařízení a mezi ně se v Rakousku řadí i vertikální kořenovky (wetlands).
Obr. Slidy z přednášek prof. Landergrabera a pana Aichlsedera.
Ještě jedna přednáška potvrzující jedno pravidlo stojí za vypíchnutí (Aichlseder). Asi nejdůležitější i z hlediska dlouhodobého je vyvolat v obyvatelích odpovědnost za své chování a pak to jde samo i bez dotací – „viz akce Z“ v rakouském provedení. Občané si byli vědomi, že jako obec by měli něco s odpadními vodami udělat, a tak založili družstvo, a to to vyřešilo – logicky co nejefektivněji, protože lidé rozhodovali o svém okolí a o svých penězích. Navíc se přitom vytvořily i sociální vazby….
Viděl jsem, že mezi účastníky byli i posluchači z ČR (MŽP) a tak věřím, že dobré nápady, které tam zazněly, padnou na úrodnou půdu. Myslím, že i v ČR i přes velký nárůst počtu domovních čistíren odpadních vod stále chybí to, aby řešení venkova dal někdo směr – řešením není odezdikezdismus. Vítězstvím není masové povolování domovních čistíren, ale optimální řešení lokalit a případné použití individuálních řešení tam, kde je to rozumné. Individuálním řešením pak nemusí být jen domovní ČOV jako výrobek, ale i mokřad nebo bezvodé řešení sanitace.
Po věcné stránce jsou cestou k optimálnímu řešení udržitelně navržené Plány rozvoje vodovodů a kanalizací vycházející z reálně (udržitelně) navržených Plánů povodí. Udržitelnost v těchto případech znamená, že budou navržena řešení, která budou nejlepší z hlediska ekonomického, ekologického a sociálního – zárukou stability a optimálnosti řešení je vyváženost mezi těmito nároky .
Ing. Karel Plotěný
Spousta vynálezů, kterými se jako lidi pyšníme, už byla přírodou dávno vynalezena, a o tom, že si to začínáme uvědomovat svědčí to, že exponenciálně roste počet přihlášek vynálezů, které jsou inspirovány přírodou.
Číst více
28. 3. 2023
Navštívili jsme Prahu, abychom si prohlédli naše nedávné instalace chytrých stromů AS-POUSTR.
Číst více
24. 3. 2023