Dračí lodě pro nadaci Modrý hroch

11. 7. 2018

Posádka do dračí lodi se skládala lehce. Teda dva měsíce před závodem. Den před konáním závodu jsme zjistili, že do jedenáctičlenné posádky nám chybí přesně pět členů. To jsme částečně zaplácli vydrancováním osobních rodinných zdrojů a druhočástečně všehoschopnými a ochotnými kamarády, převážně z mokré čtvrti. V den závodu už jsme tedy museli řešit pouze drobný problém, kterým byla zablokovaná záda kolegy Petra a podstatnější problém neúčasti Evy, kterou na start nepustila zvýšená teplota, asi. Problém se zády byl vyřešen ladně přesunutím Petra z pozice pádlisty do pozice bubeníka a druhý problémek byl promptně, i když pouze dočasně vyřešen naším kapitánem Michalem angažováním právě kolemjdoucího Zdeňka, člověka evidentně zkušeného ve všem, jen ne v pádlování. Ale byli jsme komplet!

Dračí lodě _ ASIO NEW

Na startovní listině bylo celkem 24 týmů a to ve dvou kategoriích – firmy (to jako my) a fun (to jako různé kamarádské spolky – jako třeba čistě ženský tým s názvem „Brněnské kočičky“). Všechny lodě potom závodily celkem v 16 rozjížďkách po trojicích, každá posádka jela tedy ve dvou rozjížďkách. Na nás vyšla rozjížďka č.6 a č.14. Již do lodě jsme nasedali jako první. J Po drobných problémech a seznamování se s lodí se nám podařilo dopádlovat až na start, což v silném větru nebyl vůbec snadný úkon, a po srovnání všech tří lodí na startovní čáře (což byl v silném větru úkon ještě obtížnější) jsme konečně vyrazili na trať. Řeknu Vám, bylo to jen nějakých padesát sekund, ale stačilo to. Dřeli jsme jak burlaci na Volze, pot z nás stříkal všemi směry a od pádel zase voda. Taky všemi směry, že Ájo J. No a nečekaný výsledek byl na světě. Výhra v úvodní rozjížďce byla naše a dokonce v čase, který byl průběžně třetím mezi všemi! Tuto radost nám pak v poslední, osmé rozjížďce mírně pokazil neznámý, patrně profesionální in-ekový tým z Tišnova, startující pod pseudonymem All of Water, který nás svým časem o čtyři setiny sekundy lepším odsunul na čtvrté místo celkově a druhé v naší kategorii. Navíc nám od místní jury přiběhla drobná, řekněme až diskvalifikační výtka, neboť v naší lodi nám po abdikaci Evy chyběla žena, která by naplnila povinnou kvótu 2ks / loď. To jsme si teda neuvědomili. Takže. Vzhledem k tomu, že u Zdeňka o změně pohlaví nemohla být řeč, byla opět možnost nechat vyniknout organizačně-manažerské schopnosti našeho kapitána. Ten neomylně zamířil k druhému ze dvou čistě ženských týmů a za pomoci svého nezpochybnitelného šarmu, podpořeného několika pivy středně alkoholického charakteru se mu podařilo natolik zapůsobit, že obloudil samotnou kapitánku tohoto týmu a tato nakonec pod několika podmínkami, které jsme zjevně nemohli splnit, souhlasila s druhou jízdou za náš tým. Nebudu to natahovat. I druhou naši rozjížďku jsme vyhráli. A součtem obou časů jsme nakonec postoupili na druhém místě do finále A naší skupiny.

Dračí lodě ASIO NEW

Čekání na finále bylo dlouhé, jak už to bývá, bylo až na konci všech ostatních finále pod písmeny B, C a jinými. I vlastní jízda, respektive to, co bylo před ní bylo nekonečné. V silném větru jsme se nemohli srovnat na startu, pak musel projet parník, pak nás vítr sfoukl na bójku a museli jsem se vracet a najíždět znovu a to všechno v kombinaci s rapidním úbytkem našich sil. Start tak byl pro nás vysvobozením. Zpočátku jsme byli na špici, ale zhruba již v polovině trati začalo být zřejmé, kdo tahá za nejdelší konec třístranného provázku. Allofwateraři si zkušeně rozvrhli síly a nám tak zůstal boj alespoň o druhé místo. Tady jsme zase byli králi my. Zkušeně (už jsme jeli potřetí) a hlavně na pokraji sil jsme odrazili nápor dotírající třetí lodě a průjezd cílovou bójkou jsme si pěkně pohlídali.

Takže, vícemistři!

Díky všem členům týmu, díky všem perfektním náhradníkům, díky Zdeňkovi, díky kapitánovi Michalovi, díky kapitánce Jiřině, která už od druhé jízdy nejela za svůj tým ale za náš, díky oběma rodinným příslušníkům, kteří se na nás přišli podívat!

Tonda Vondruška