13. 11. 2024
Odkanalizování malých obcí často představuje náročný technický i finanční problém, zejména kvůli rozptýlené zástavbě a specifické morfologii terénu. Projekt ASIO TECH, spol. s r.o. přichází s inovativním řešením nazvaným Fecentrál, které nabízí decentralizovaný systém likvidace odpadních vod. Tato metoda kombinuje využití stávajících jímek a septiků s odvozem fekálním vozem a centrální likvidací na čistírně odpadních vod, což může pro obce znamenat výrazné snížení nákladů oproti tradiční kanalizaci. Projekt, který probíhá ve spolupráci s odborníky z VUT Brno, má za cíl přinést efektivní a ekonomicky udržitelné řešení pro malé obce.
Více vám projekt "Studie proveditelnosti centrálního čištění svozů z jímek, žump a septiků CZ.01.01.01/08/22_001/0000139" přiblíží Ing. Lubor Laichman, Ph.D..
Odkanalizování malých obcí je často díky roztroušenosti zástavby a morfologii terénu komplikovanou záležitostí vyžadující nemalé finanční prostředky. Takto vysoké investice do klasické kanalizace si malé obce většinou nemohou dovolit. V projektu ASIO TECH, spol. s r.o. zkoumá možnost decentralizovaného řešení pod názvem Fecentrál. Jedná se o kombinaci shromažďování odpadních vod v jímkách jednotlivých nemovitostí, jejich svoz fekálním vozem a likvidaci na centrální čistírně odpadních vod.
Schéma projektu Fecentrál
Projekt Fecentrál umožnuje malým obcím částečné využití stávající infrastruktury, jímek a septiků u nemovitostí, a s výraznou úsporou finančních prostředků oproti klasické kanalizaci vyřešit problém co s odpadními vodami občanů.
Partnerem ASIO TECH, spol. s r.o. byli kolegové z Ústavu vodního hospodářství obcí, fakulty stavební VUT Brno.
Příklady likvidace odpadních vod
Součástí projektu byl i průzkum v konkrétní obci, která se rozhoduje, jaký systém odkanalizování použít. Občanům, majitelům nemovitostí, jsme položili několik otázek na téma likvidace odpadních vod v obci. Zajímavé bylo rozsáhlé spektrum názorů. Chataři a chalupáři většinou přivítali nové řešení, jezdí si do obce odpočinout a chtějí mít kolem sebe čisté prostředí. Stálí obyvatelé jsou rozděleni do několika skupin. Nové řešení jednoznačně vítají nebo mají neutrální postoj. Někteří již vzali vše do vlastních rukou a pořídili si domovní čistírnu odpadních vod a bohužel velká část jich je spokojena se stávajícím stavem a nic by neměnili.
Projekt končí v prosinci 2024 a výstupem bude studie proveditelnosti systému Fecentrál, která bude obsahovat komplexní technicko-ekonomickou analýzu navrhovaného řešení.
Další informace o projektu Fecentrál najdete zde.
Zveme všechny projektanty na mimořádnou odbornou exkurzi, během které budete mít jedinečnou příležitost nahlédnout do našich realizací.
Číst více
17. 6. 2025
Ekologické parkoviště P+R: Udržitelná infrastruktura pro město budoucnosti 🌱
Číst více
13. 6. 2025