EXPO 2020 DUBAJ... aneb byli jsme při tom

22. 3. 2022

Expa se účastní 192 zemí světa a jeho hlavním mottem je: „Šance, Mobilita a Udržitelnost“. Mezi účastníky je i ČR a dokonce se trochu podílíme i jako firma – po nějakou dobu tam byli na výstavě propagovány i naše chytré stromy AS-POUSTRy, které svým designem ladily s nedalekým pavilonem Terra.

„Terra“ připomíná obrovskou kosmickou loď, která si jen tak z ničeho nic sedla na Zem. Nad hlavami vám roste 18 obrovských „stromů budoucnosti“, které generují elektrickou energii, pavilon je obalen téměř pěti tisícovkami solárních panelů a stal se největší budovou světa, která se věnuje udržitelnosti. Uvnitř pavilonu je spousta atrakcí určených hlavně k vzdělávání dětí, kterých na výstavišti bylo spousta. Tematických pavilónů bylo hned několik – zajímavý byl např. i ten s hydroponiemi a chovem ryb.

EXPO Dubai 2020

Z pavilonů zemí zaujaly některé svým rozsahem – viz např. pavilon „UAE“, tedy místo, které reprezentuje Spojené Arabské Emiráty jako hostitelskou krajinu. Budova pavilonu je jako umělecké dílo a odkazuje na tradice arabské země. Připomíná totiž letícího sokola, a ten v sobě ukrývá příběhy minulosti i vize budoucnosti propletené nejen s Dubají. Příběhy se tam promítají na duny písku a pak v pohyblivém hledišti.

No a pak jsou tam pavilony, kde je téměř nereálné se dostat, kvůli permanentní obsazenosti – japonský nebo několikahodinovým frontám – německý, korejský…

Nám se nejvíc líbily nizozemský a kazašský. Holanďané prezentovali výrobu vody z vzdušné vlhkosti, a to originálním způsobem – promítáním na deštníky a Kazachové své široširé stepi a roboty s lidmi. Obojí bych přiřadil k nejlepším prezentacím.

EXPO Dubai 2020

Zaujaly nás ještě např. singapurský, švédský, maďarský, indický … prostě každý si mohl najít svého favorita. Singapurský svou zelení, švédský byl pojaty jak les, maďarský prezentoval lázně a využití geotermální energie a v indickém se cvičila jóga nebo létalo raketou. V kanadském se pak návštěvníci mohli brouzdat osvěžující vodou.

EXPO Dubai 2020

Nemohli jsme vynechat ani slovenský a český pavilon. Slovenský v části mobilita představil např. létající automobil a buňky na minimalistické ubytování. Český v oblasti udržitelnosti prezentoval, obdobně jako Holanďané výrobu vody z vlhkosti, Mendla a jeho práci v oblasti genetiky a mimo jiné nejdražší pivo na výstavišti.

Nezapomenutelný zážitek je večer na výstavišti – koncerty a hra barev. V každém případě je návštěva na EXPO zážitek... údajně ho navštíví kolem 20 milionů lidí.

EXPO Dubai 2020

Ing. Karel Plotěný