1. 5. 2018
Nás na veletrh tradičně lákaly nové technologie, materiály a nápady, které bychom mohli využít v našich projektech či výrobcích. Partnerskou zemí letošního veletrhu bylo Mexiko, které mělo vlastní část jednoho pavilonu. Z prezentovaných novinek bylo patrné, že Mexiko se snaží zachytit rychlý rozvoj další „průmyslové revoluce 4.0“ a dostat se na úroveň sousedů v USA. Pro nás je tento trh o to zajímavější, že jsme zde na přelomu roku dodávali ultrafiltrační jednotky pro úpravu pitné vody . Hlavním tahounem novinek však musím označit Německé firmy a koncerny, které přicházejí se spoustou novinek v mnoha oborech.
Mne nejvíce zaujaly novinky v oblasti energie. Byly zde například zařízení na využívání energie z biomasy, kdy se z odpadu vyrábí teplo a elektrický proud – řešení pro malé dřevozpracující podniky, řada tepelných výměníků, které využívají odpadní teplo pro ohřev nebo předehřev vody – pro domácnosti i firmy. Další velkou kapitolou jsou palivové články, vodíkové hospodářství, elektromobilita, využití obnovitelných zdrojů – solární a větrná energie. Někomu se může stále zdát palivový článek, využívání vodíku či elektromobilita jako hudba budoucnosti, či snad slepá cesta vývoje. Po projití těchto expozic či z diskuze s vystavovateli je ale jasné, že tyto technologie se stávají vážnou konkurencí v současnosti používaným zdrojům energie a v některých případech skvělou alternativou. U nás si asi na zavádění těchto novinek ještě počkáme, ale v Německu, Japonsku, Koreji či v Kalifornii mají tyto technologie dveře otevřené a díky vysoké technické vyspělosti a bohatství těchto regionů se stanou běžnou alternativou k benzinu či naftě.
I když osobně mi přijde lepší řešení výroby elektrické energie v jaderných elektrárnách, na prezentovaných systémech výroby energie pomocí větrné či solární elektrárny ve spojení s hospodařením s přebytky (ukládání do baterií, stlačeného vzduchu či výrobou vodíku), se zdá být i myšlenka využívání obnovitelných zdrojů v každodenním životě reálná. Přijet domů z práce elektromobilem a dobít si jej ze solárních panelů, které mám na střeše, či z malé větrné turbíny. Otázkou jsou ještě investiční náklady a náklady na zdroje země (spotřeba energie a surovin)... Toto však není předmětem této zprávičky.
Z dalších zajímavostí zde byli např. „sociální“ roboti, kteří mohou pomáhat osamoceným lidem, vagony pro vlaky, které se dokáží změnit z osobního vagonu na nákladní, nové typy 3D tiskáren a scannerů, speciální povrchy proti usazování nečistot na trupech lodí atd.
Z Hannovermesse jsem si odnesl pocit, že vývoj v oblasti nových technologií v oblasti průmyslu 4.0 letí nezadržitelně kupředu, alternativní zdroje jsou technicky již velmi vyspělé a v praxi použitelné a celá řada novinek se dá aplikovat i do našeho sektoru vodního hospodářství. Pro všechny lidi, zabývající se nejen technikou, tento veletrh vřele doporučuji.
Ing. Jaroslav Lev, Ph.D.
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024