24. 3. 2020
Kalové a odpadové hospodářství
Seminář byl rozdělen do tří jednotlivých bloků, jež na sebe přímo či nepřímo navazovaly. V prvním bloku přednášek, se zaměřovali přednášející především na jednu z možností hygienizace kalu a jeho stabilizace za využití čistého kyslíku a jeho přípravy na místě spotřeby. Ing. Jan Foller zde představil vývoj již zmíněné technologie, ať už se jednalo o počáteční stádium testování, přes poloprovoz, až k samotné realizaci na čistírně odpadních vod , jež tohoto způsobu hygienizace využívá.
Navazující řečník Ing. Jiří Jelínek následně popsal princip technologie a zmínil zde pozitivní i negativní prvky. Co se týče samotné technologie, hygienizace čistým kyslíkem má v porovnání s běžně se vyskytujícími postupy hygienizace kalů nižší náklady. Oproti pasterizaci, či vápnění, dochází k objemové redukci hmoty a ke zvýšení odvodnitelnosti kalu díky specifickému způsobu a míře stabilizace a tímto dochází k významné redukci celkového množství produkovaného kalu (35–45 %). Srovnání uvedl ve svém referátu Ing. Břetislav Krňávek. Takto upravený kal je svými vlastnostmi předurčen k přímé aplikaci na půdu a splňuje hygienické parametry dle vyhlášky č. 437/2016, Sb. Tuto technologii původně určenou pro ČOV s kapacitou od 3500 do 35 000 EO využívá již několik ČOV v ČR.
Hygienizovaný kal, za předpokladu splnění vyhlášky č. 437/2016, Sb. lze aplikovat na zemědělskou půdu. O této problematice, především o tlaku ze strany vládních činitelů, jež proti využití kalu jako přírodního hnojiva brojí, referoval Ing. Jaroslav Záhora, CSc. Podloženými argumenty poukázal na problémy, jež vznikly v důsledku přemíry aplikace syntetických hnojiv a porovnal situaci s jinými státy, které na rozdíl od nás plně podporují aplikaci kalu přímou i nepřímou cestou. Problematiku nepřímé aplikace kalů, jako přísady do kompostů s náznakem možného způsobu kvantifikace jejich přínosů představily ve dvou přednáškách druhého bloku Ing. Květuše Hejátková a Bc. Olga Křížová.
Třetí blok přednášek přiblížil současnou praxi, možnosti a byrokratická omezení při aplikaci kalů v zemědělství v reálném popisu situace v ČR a na jižní Moravě. Přesto, že zaměření semináře bylo na problémy s kaly především z menších ČOV, řada faktických informací, které v prezentacích zazněly, má obecnou platnost. Stejně jako následující slova:
„Sucho začíná tam, kde končí život v půdě“ , tak zněla závěrečná slova Ing. Záhory. Je na místě se zamyslet na užší spolupráci s půdoznalci, mikrobiology a zemědělci, jež podporují aplikaci kalu na zemědělskou půdu. I kdyby Vás z výše uvedeného nic nezaujalo, tak přednášku o biodiverzitě v půdě a jejím vlivu na zachycení vody doporučujeme ke shlédnutí.
Jakub Tobiáš
Dnešní článek nás přenese do obce Vidice, která úspěšně dokončila výstavbu nové čistírny odpadních vod (ČOV) využívající pokročilou technologii SBR pro zajištění efektivního čištění splaškových vod.
Číst více
17. 9. 2024
Letošní ročník mezinárodní konference Euromembraine 2024 se konal v České Republice v kongresovém centru v Praze.
Číst více
13. 9. 2024