23. 10. 2018
Brusel, 21. říjen 2018
1. září 2018 byl zahájen nový projekt, který hledá nové praktické cesty pro demonstraci udržitelného oběhového hospodářství uhlíku a nutrientů v komplexním zemědělsko-potravinářském řetězci.
Pokud Vás tento projekt zajímá, můžete se přihlásit pro odběr našeho zpravodaje, zde: http://eepurl.com/dJXG3Y . Tento zpravodaj vychází dvakrát do roka.
Vhodný management uhlíku (C), dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K) je důležitý pro udržení úrodné a zdravé půdy a zároveň umožňuje adekvátní růst a vývoj rostlin. V současné době v Evropské Unii pochází polovina dusíku a fosforu aplikovaného na pole z neobnovitelných zdrojů, jako např. fosfátové rudy nebo je vyráběna technologickými procesy, které spotřebovávají velké množství fosilních zdrojů, jako např. zemní plyn.
Odhaduje se, že se v Evropské Unii ročně v zemědělském sektoru použije 13,6 milionů tun dusíku a 1,8 milionů tun fosforu ve formě minerálních hnojiv a potravy. Nicméně využití dusíku v zemědělsko-potravinářském řetězci v Evropské Unii je neúčinné: na každých pět tun dusíku vloženého do systému, je získána pouze jedna tuna finálních produktů pro lidskou spotřebu. Obdobný případ platí i fosfor a draslík. Nízké využití těchto nutrientů společně s nedostatečnými postupy hospodaření s půdou vede ke ztrátě organické hmoty v půdách. To pro změnu vede k přebytečnému vnosu uhlíku a nutrientů do okolního prostředí a má za následek negativní vliv na půdu, vodu a ovzduší s nepřijatelnými náklady na ochranu životního prostředí a zdraví.
Lepší hospodaření s půdou, dobytkem a zemědělskými plodinami ve spojení s recyklací a znovuvyužitím uhlíku a nutrientů z kejdy, potravinářského odpadu a odpadní vody může pomoci tuto situaci změnit. Synergie mezi chovem hospodářských zvířat, pěstováním zemědělských plodin a zvýšenou úrodností půd (zejména ve smyslu využití uhlíku) může pomoci zachovat nebo dokonce vylepšit kvalitu povrchových a podzemních vod a ekosystémů, které jsou nezbytné pro zajištění potravinové bezpečnosti a zajišťují udržitelnost napříč zemědělsko-potravinářským řetězcem v Evropské Unii.
Projekt CIRCULAR AGRONOMICS ( cirkulární zemědělství ) přispěje k tvorbě evropského zemědělsko-potravinářského systému takovým způsobem, aby byl neoddělitelnou součástí cirkulární ekonomiky díky zlepšenému znovuvyužití surovin a recyklaci a znovuvyužití nutrientů, zatímco se bude zároveň zabývat souvisejícími environmentálními výzvami, jako jsou skleníkové plyny, emise amoniakálního dusíku do prostředí nebo zvýšené trofizaci vod v důsledku zvýšeného vnosu nutrientů do prostředí.
Projekt CIRCULAR AGRONOMICS se bude snažit těchto cílů dosáhnout interdisciplinárním přesahem s využitím výzkumných aktivit a testování praktických řešení těchto výzev v pěti pracovních balíčcích.
Cílem jednotlivých balíčků bude zvýšení koncentrace uhlíku v půdách tam, kde je deficitní; snížení přebytečného vnosu dusíku do prostředí, zejména v kontextu k emisím skleníkových plynů; a zvýšení recyklace fosforu z odpadních proudů napříč celým zemědělsko-potravinářským řetězcem. Vybrané případové studie představují různorodost biogeografických scénářů a environmentální výzvy přítomné v evropském zemědělském sektoru.
Navrhovaná řešení se zaměří na výrobu nových organických půdních kondicionérů zlepšujících hospodaření se zemědělskými plodinami a pastvinami optimalizací koloběhu nutrientů. Projekt se dále zaměří na minimalizaci emisí skleníkových plynů z chovu hospodářských zvířat a přispěje k valorizaci recyklovaných nutrientů a uhlíku efektivním nakládáním s kejdou, digestáty, potravinářskými odpady a odpadními vodami.
Zkušenosti z případových studií budou podpořeny důkladnou analýzou vlivů prostředí a plánem využití výsledků pro průmyslové partnery, což bude sloužit spolu s marketingovou propagací aktivit projektu zainteresovaným stranám k zajištění vlivu výstupů projektu a povede k dlouhodobé životaschopnosti navrhovaných řešení a jejich integraci do evropské politiky.
ASIO, spol. s r.o. vede jednu ze šesti případových studií v rámci projektu. Tato případová studie zahrnuje Jihomoravský kraj jako příklad teplého kontinentálního klimatu se zemědělstvím a chovem dobytka a přítomností potravinářského průmyslu. Výzvou je zde významně snížit vysoké ztráty nutrientů z produkce potravin a potravinářských odpadů a zajištění recyklace těchto produktů. Demonstrační studie bude prováděna přídavkem produktů bohatých na uhlík na zemědělská pole. Těmito produkty budou odpadní látky z potravinářského průmyslu (zejména mlékárenský průmysl). Testovacími plodinami budou kukuřice a ozimá pšenice. ASIO bude navíc v rámci projektu vyvíjet inovativní technologii membránové separace s využitím nanovlákenných membrán a ověřovat ji v mlékárenském průmyslu.
CIRCULAR AGRONOMICS je konsorcium 18 členů. Projekt je financován z Evropské Unie v rámci Horizon 2020 s grantovou smlouvou 773649.
Konsorcium:
INSTITUT DE RECERCA I TECNOLOGIA AGROALIMENTARIES , Španělsko
KWB KOMPENTENTZZENTRUM WASSER BERLIN GEMEINNUTZIGE GMBH, Německo
WAGENINGEN UNIVERSITY RESEARCH , Nizozemí
INSTITUT FUR AGRAR-UND STADTÖKOLOGISCHE PROJEKTE AN DER HUMBOLDT-UNIVERSITÄT ZU BERLIN (IASP) , Německo
TECHNISCHE UNIVERSITAET MUENCHEN , Německo
HOEHERE BUNDESLEHR- UND FORSCHUNGSANSTALT FUER LANDWIRTSCHAFT RAUMBERGGUMPENSTEIN , Rakousko
CENTRE DE RECERCA EN ECONOMIA I DESENVOLUPAMENT AGROALIMENTARI-UPC-IRTA , Španělsko
TEAGASC - AGRICULTURE AND FOOD DEVELOPMENT AUTHORITY , Irsko
FONDAZIONE CRPA STUDI RICERCHE , Itálie
THE RURAL INVESTMENT SUPPORT FOR EUROPE FOUNDATION , Belgie
SOGESCA s.r.l. , Itálie
PONDUS Verfahrenstechnik GmbH , Německo
EMA DEPURACIO I ENGINYERIA DE L'AIGUA SL , Španělsko
Nutrients Recovery Systems , Belgie
Eastern Africa Farmers Federation , Keňa
ASIO, spol. s r.o. , Česká republika
Soepenberg Fertilizers BV , Nizozemí
Agroscope , Švýcarsko
Pro více informací kontaktujte:
Dr. Victor Riau
victor.riau@irta.cat
@CircularAgro
... aneb jak se s 5-ti metrovým žebříkem vytočit v třímetrové garáži.
Číst více
26. 9. 2023
Jestli bylo cílem nadchnou další mladé lidi pro myšlenky udržitelnosti, tak se to určitě povedlo, energie tam ze všech přímo tryskala.
Číst více
21. 9. 2023