1. 9. 2022
Čistírny odpadních vod (ČOV)
Obvykle právě je okolnosti nutí se zajímat o to, jaký vliv mají prací prostředky na provoz čistírny odpadních vod a návazně i o to, co způsobí závlaha vyčištěnou vodou, a co ve vyčištěné vodě zůstane po vyčištění např. kvůli zasakování v blízkosti domu.
Z článku a hodnocení v dTestu vyplynulo z tohoto pohledu hned několik zajímavostí a sice:
Prací prášky mají různá složení, a tím pádem fungují různě na různé druhy skvrn, paradoxně někdy stačí i voda samotná.
Co se týká účinností a vztahu k ceně, tak tam závislost není – nejdražší prášek není ten nejlepší a nejméně účinný není nejlevnější. Obvykle se bavíme o cenách za jednu dávku prášku na praní v rozmezí 2-6 Kč, což ani při 6 Kč/dávku nějaké velké finanční zatížení domácnosti nepředstavuje i kdybychom prali jednou denně.
Typické jednoduché ekologické prášky jsou, co se týká účinnosti (universálnosti = schopnosti odstranit všechny druhy skvrn) méně účinné. Ale existují i složitější ekologické prášky, mezi prověřovanými prášky byl i prášek, který je špička i co se týká účinnosti praní (universálnosti odstranění skvrn), i co do nulového obsahu škodlivých látek.
Závěr
Při pohledu na článek jsem si dal za úkol hledat odpověď na otázky – existuje neškodný prací prostředek? Může být dostatečně účinný a cenově dostupný? Z článku a tabulek vyplynulo, že takový požadavek je splnitelný. V hodnocené nabídce pracích prostředků je takový prací prášek, který patří mezi nej co se týká prokázaných vlastností pro praní a zároveň bezkonfliktní co se týká obsahu škodlivin – bez LAS a dalších toxických příměsí (endokrinní disruptory atd.). Jen možná méně voní a cenově je při 5 korunách za jednu prací dávku cenově mírně nadprůměrný. Pro ty, kteří by přeci jen upřednostnili za každou cenu cenu a zároveň zohlednili množství škodlivin, se nabízejí levnější ekologické prostředky s mírně nižší účinností na některé druhy skvrn.
Kombinací těchto dvou typů přípravků – dražšího na více znečištěné prádlo (ale bez škodlivin) a levnějších ekologických na méně znečištěné, by se dokonce daly uspokojit všechny požadavky co se týká ceny a kvality, a při tom minimalizovat únik škodlivin do prostředí… Alespoň to z článku a provedených hodnocení logicky vyplývá. Splněny by tak byly všechny aspekty udržitelnosti – účinnost, cena i dopady na ekologii. Tak že to jde…
Zjednodušeně – obvykle použiju jednoduché „mýdlo s jelenem“ a když mám něco špinavějšího, tak sáhnu po něčem složitějším a účinnějším (ale ekologickém) …
Závěr z hlediska udržitelnosti
Chceme se udržitelně chovat, i když se nás to zdánlivě netýká? Většina obyvatel (96 % připojených na veřejnou kanalizaci) má odpadní vody jednoduše vyřešené jejich vylitím do výlevky a v podstatě nekontrolovatelným vypuštěním do veřejné kanalizace. Další souvislosti je nezajímají. Co se týká domácí chemie, o použití toho, kterého přípravku pak hlavně rozhoduje marketing, obal, subjektivní názor na účinnost, cena a to, co se děje po zbavení se odpadní vody (často nejen vody) je při rozhodování o koupi většinou nepodstatné.
Možná se dá jít v zobecňování ještě dál a konstatovat, že globalizací se snižuje odpovědnost za vlastní chování. Neměly by tedy za globální chování přijímat o to větší odpovědnost ti, kteří občany zastupují a instituce k tomu zřízené, a v zájmu občanů nastavovat udržitelnou legislativu? Není něco špatně, když pak kal z velkých čistíren odpadních vod je i díky kvalitě vypouštěných komunálních vod nepoužitelný přímo do zemědělství? Existuje nějaký způsob, jak občany motivovat a kontrolovat?
A není chybou, když například i u domovních čistíren odpadních vod tento názor co se týká nepoužitelnosti kalu a vody automaticky přebíráme? Není to dokonce jedna z předností domovních čistíren, že občané jsou donuceni (velká většina to dělá ve vlastním zájmu) s ohledem na provoz čistírny k odpovědnějšímu přístupu a tím pádem i k menšímu negativnímu vlivu na prostředí?
Ing. Karel Plotěný
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024