12. 7. 2022
Prostředí okouzlující, večer teplý, a tak příjemné setkání se spoustou zajímavých přednášek. Mne zaujala nejvíc přednáška o benchmarkingu na velkých ČOV ohledně energie (Chudoba, Beneš, Rosenbergová, Todt) a o tom, kam bychom se měli ubírat se spotřebou energie na těchto ČOV – cil v taxonometrii je jasný 20 KWh/rok/EO pro velké ČOV ve stotisících EO, ale bez výroby el. energie na ČOV nesplnitelný. Jen pro zajímavost – na nejmenších domovních ČOV s aktivací se pohybujeme kolem 130 kWh/rok. A tak bychom asi logicky měli hledat nové cesty – např. extenzivní ČOV v malém nebo změna technologie na anaerobně aerobní u velkých ČOV. Nebo jít do ještě inovativnějších řešení – viz má přednáška o kalu z malých zdrojů.
Má přednáška jako tradičně vyzněla provokativně, ale podle mne zase až tak provokativní nebyla a šla ke kořenům a v podstatě i nabídla jedno z řešení, jak energetickou náročnost snížit, ale nejen to, jak ještě ušetřit energii na výrobu dusíkatých hnojiv. Jedna z cest vede přes oddělení exkrementů už v rámci sanitace domů a jejich oddělené zpracování na hnojiva viz Otterpohl a jeho přednáška na semináři ve Žďáře. V podstatě jsem v mém příspěvku i navázal na statistiky přednesené v souvislosti s velkými čistírnami odpadních vod – nejekonomičtější je nejkratší cesta živin zpět na pole. Navíc bylo v přednášce ukázáno, že bychom měli vzít na vědomí, že řešení velkých měst a jednotlivých solitérních staveb nebo malých vesnic je různé a pro malé zdroje, minimálně do 1000 EO, je zpravidla optimální řešení z hlediska kritérií udržitelnosti spíše někde v extenzivní oblasti.
Ing. Karel Plotěný
Dnešní článek nás přenese do obce Vidice, která úspěšně dokončila výstavbu nové čistírny odpadních vod (ČOV) využívající pokročilou technologii SBR pro zajištění efektivního čištění splaškových vod.
Číst více
17. 9. 2024
Letošní ročník mezinárodní konference Euromembraine 2024 se konal v České Republice v kongresovém centru v Praze.
Číst více
13. 9. 2024