Kdyby (aneb kdo se stará, ten i má, nebo…?)

4. 7. 2019

Došlo i na debatu, která se často uvádí jako vtip, ale vtip to není.

My Afričané bychom potřebovali pomoc, máme tady hlad, hladoví nám děti. Na to bylo úplně logická otázka (vida paní s motykou), a kdybyste tady něco zasadili, tak by tady něco rostlo?

No kdybychom zasadili, tak by rostlo…. připustil postarší zkušený pán, který si dokonce pamatoval nějaké Němce, kteří tady něco pěstovali a chtěli to vyvážet. Ale to by nám musel někdo koupit traktor a kombajn, na to nemáme.

A teď něco o  adaptaci na sucho .

Asi jste slyšeli, že tady máme také sucho a potřebovali bychom investice na nádrže na dešťovou vodu , abychom v nich mohli shromáždit vodu na dobu, kdy v tocích teče málo vody a kdy jí máme málo. A možná jste si i položili následující otázky:

.. a kdyby se jí víc zachytilo v lesích a polích a odtékala by postupně, tak by jí teklo v tocích víc v dobách, kdy jí teče málo? … to by teklo, ale ne o moc víc

.. a kdyby se jí víc zachytilo v polích a nebylo potřebné zavlažovat v dobách, kdy jí v tocích teče málo, zůstalo by jí víc na jiné účely? .. to ano

.. a kdyby si lidi chytali dešťovku a namísto pitné vody by s ní zavlažovali a nebo se v ní koupali, to by jí zůstalo víc jako podzemní? .. to asi taky ano, ale..

.. a kdyby se jí zachytilo víc ve městech a použila by se na zeleň, to by taky bylo dobré a ve městech by bylo příjemněji? .. to určitě ano

.. a kdybychom nějakou vodu použili vícekrát, to by neušetřilo nějakou tu podzemní nebo povrchovou vodu? .. to asi ano

Je dokonce i pravdou, že Němci, Holanďané a dokonce i Finové a Norové atd. něco takového dělají? … to ano, ale u nás máme specifické podmínky, u nás se to musí pořádně naplánovat a musíme začít pořádnými investicemi, to ostatní je nepodstatné a nic to neřeší..

Ing. Karel Plotěný