31. 8. 2021
V rámci projektu Circular agronomics ( https://www.circularagronomics.eu/ a česky: https://www.asio.cz/cz/cirkularni-zemedelstvi ) řeší firma ASIO TECH, spol. s r.o. valorizaci odpadů a jejich následné další praktické použití. Kyselá syrovátka je odpad z potravinářského průmyslu a doposud má poměrně omezené další využití v praxi. Jako jednu z cest ohledně její valorizace jsme zvolili její aplikaci na pole, kde může dodávat chybějící organický uhlík v půdě a zároveň díky svému příznivému složení i nutrienty využitelné pro růst rostlin. V rámci projektu provádíme jak polní testy v terénu s kukuřicí nebo ozimou pšenicí, tak i květináčové testy.
Obr. 1: Květináčové testy s hlávkovým salátem (Lactuca sativa)
Květináčové testy jsou prováděny s hlávkovým salátem ( Lactuca sativa ) i se zelím. Cílem těchto testů je ověřit nakolik různá dávka syrovátky prospívá jejich růstu a nalézt mezní dávku, která by jejich růst inhibovala. Pro testy jsme použili kyselou syrovátku se sušinou necelých 18 % o následujícím složení hlavních nutrientů (TC = 7 %, TN = 2270 mg/l, TP = 1870 mg/l, TK = 1620 mg/l a N-NH 4 = 120 mg/l) a dávku syrovátky 0-3 g TN/květináč. Květináč má objem 6 l půdy celkem a je pravidelně zaléván jak manuálně, tak dle meteorologického radaru jsou monitorovány srážky dopadající do něj pro dosažení ideální zálivky. Testy proběhly celkem v 11 květináčích, kde jeden sloužil jako referenční a u zbylých deseti byla zvyšována dávka kyselé syrovátky v rozmezí od 0 do 3000 mg TN/květináč s krokem 300 mg/l. Test trval celkem deset týdnů a výsledky sklizně jsou vidět na fotografii níže. Výsledky nárůstu biomasy salátu ukázaly lineární trend v kontextu zvyšující se dávky kyselé syrovátky. V současné době probíhají testy se zelím, jejichž výsledky budou podrobeny obdobné analýze.
Obr. 2: Výsledky sklizně
Projekt Cirkulární zemědělství je řešen s podporou Evropské Unie pod grantovou smlouvou č. 773649.
Ing. Marek Holba, Ph.D.
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024