28. 6. 2012
Aerace představuje cca 40-60 % z celkové spotřeby el. energie ČOV, tudíž lze říci, že z pohledu spotřeby energie jsou největším spotřebičem na ČOV dmychadla. Jejich vhodným dimenzováním a zavedením kontrolérů a inteligentních řídících systémů lze výrazně snížit jejich spotřebu elektrické energie. Druhým největším konzumentem jsou mechanické operace jako jsou čerpání, míchání a odvodňování. Snížení jejich energetické náročnosti lze dosáhnout pomocí správného stanovení výkonu čerpadel a míchadel pro provoz s optimální účinností v provozním rozsahu, použitím motorů s vysokou účinností a s využitím frekvenčních měničů [1].
Celková energetická bilance ČOV může být vylepšena anaerobním zpracováním kalu s využitím bioplynu.
Potenciál úspor na jednotlivých ČOV závisí na jejich velikosti. U menších ČOV (do 20 000 EO) bez anaerobního zpracování kalu se zaměřujeme na energetický audit jednotlivých spotřebičů, optimalizaci procesů provzdušňování a čerpání, popřípadě odvodnění kalu. Možnosti úspor těmito opatřeními je cca 20 % [2].
U větších ČOV (nad 20 000 EO), kde je možnost využití bioplynu po anaerobním zpracování kalu, je potenciál úspor větší a to cca 30 % stávajících provozních nákladů [3].
Matematické modelování je vhodným nástrojem pro určení energetické náročnosti celé technologie, jednotlivých technologických operací a možností, jak spotřebu elektrické energie snížit. Lze tak rychle a levně porovnávat systémy, ve kterých dojde k výměně spotřebičů, změně technologie nebo provozních parametrů a zavedení řídících systémů. Namodelovaná data potom mohou tvořit základ případové studie přínosů jednotlivých změn na celkovou spotřebu energie a zároveň i na kvalitu vypouštěné vody.
Ing. Ondřej Škorvan
Tento článek byl již v plném znění publikován ve sborníku ke konferenci ASIO, spol. s r.o. „Kilojouly 2012“ v Zaječí.
Literatura
1 Jeyanayagam S., Venner I.: Wastewater Process Design with Energy Savings in Mind, dostupné z
http://www.fwrj.com/TechArticle07/0107FWRJtech1.pdf
2 Guimet V.:Green energy resource : research and learning experiences from wastewater treatment plants, France
3 Bartoník A., Holba M.: Možné úspory energie na stávajících ČOV, dostupné z
http://www.asio.cz/cz/59.mozne-uspory-energie-na-stavajicich-cov
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024