8. 4. 2019
..tentokrát pod názvem „Nezůstaneme na suchu?“. Seminář se konal v coworkingovém prostoru Edunesto v Brně. Večerní diskuze se následně přesunula do nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu s označením 10-Z. Akce se zúčastnilo přibližně 25 odborníků a profesorů z různých oborů tak, aby bylo možné získat komplexní pohled na řešení vybraných témat. Kromě tématu sucha bylo cílem rozpoutat diskusi mezi přizvanými hosty týkající se recyklace šedých vod , legislativy a nakládání s kaly . Formou diskuzí se hledala optimální řešení těchto problémů ve vodním hospodářství.
První blok diskuzí a přednášek se týkal tématu recyklace šedých vod . Úvodní přednáškou s názvem „Změna klimatu a adaptace, udržitelné řešení venkova" seminář odstartoval Ing. Karel Plotěný, jednatel firmy ASIO. Následně se rozběhla diskuze nad řešením odpadních vod u jednotlivých staveb pro bydlení či větších komplexních celků, které mají roztroušenou zástavbu. Jako příklad uvedu malou vesnici, která musí být dle PRVKÚK napojena na centrální ČOV sousedního města, a tedy čerpat odpadní vody na vzdálenost několik kilometrů. Jednoznačně zde stojí proti sobě řešení dle zákona a na druhou ekonomika a odvádění vody z povodí. Chtěli bychom tedy poukázat na to, že ne vždy je snaha o udržení vody v krajině podpořena legislativou.
V dalším příspěvku nás seznámil doc. Jan Bartáček s aplikací a výsledky technologie recyklace šedých vod u nově postaveného objektu pro bydlení v Praze. Bylo zajímavé se dozvědět, jak tato technologie funguje díky tomu, že sledovali kromě účinnosti odstranění BSK5 a CHSK i patogenní a kultivované organismy. Byli jsme mile potěšeni, že se recyklace řeší i ve velkých městech jako je Praha, kde nejsou hnacími motory lokální nedostatek vody ve studních či úspora produkce odpadních vod. Tyto technologie kvitujeme a doufáme, že jich bude přibývat.
Následovala přednáška Ing. Ladislavy Matějů ze SZÚ s názvem Rizika využívání šedých vod. Přednáška navazovala na předchozí a podrobněji nám popsala výsledky rozborů vyčištěné vody. Závěrem lze říci, že se recyklace vod ukázala jako bezproblémová. Vyčištěná voda ve většině sledovaných biologických i fyzikálně-chemických parametrů splňovala dokonce požadavky na pitnou vodu a neprojevil se žádný problém se zápachem, barvou nebo zákalem. Recyklace šedých vod v bytových domech a úředních budovách v zahraničí funguje bez problému přes téměř 20 let.
Pokračoval Ing. Karel Plotěný shrnutím novinek v legislativě v roce 2019, konkrétně to byla nová Novela vodního zákona, Zákon o odpadech, Zákon o vodách a Stavební zákon. Pro srovnání a inspiraci ze zahraničí nám také předal své poznatky z návštěvy konference v Izraeli, kde se řeší mnohem závažněji problém nedostatku vody, a proto i jejich pohled na možná rizika je mírnější. S recyklací jsou více napřed, a proto bych řekla, že již nejsou tak opatrní, jako jsme my.
První blok uzavřel doc. Filip Wanner ze SOVAKu. Seznámil nás s nově připravovanou legislativou týkající se využití odpadních vod na závlahu. Konečně budou stanoveny požadavky na kvalitu a kontrolu recyklované odpadní vody. Recyklované vody jsou dle nového nařízení rozděleny do tříd kvalit a jejich kvalita se kontroluje dle použití. Dle nařízení je ovšem možné zavlažovat pouze v zemědělství, nelze zavlažovat veřejná zeleň. Otázkou zůstává nakolik je toto aplikovatelné. Mnohdy nebývá poblíž ČOV zemědělská půda s plodinami, a proto by se musela voda čerpat na delší vzdálenosti.
Druhý blok zahájila Ing. Ladislava Matějů s přednáškou Kaly a bakteriální znečištění. A přednáškovou část semináře pořádanou v Edunesto uzavřel Ing. Foller s přednáškou Nakládání s kaly.
Večerní program a diskuze se pak přesunuly do brněnského krytu 10-Z , kde jsme měli možnost si projít muzejní expozici, a dokonce zde zájemci mohli přespat a strávit zde celou noc, samozřejmě všichni dobrovolně.
Věříme, že pro účastníky byl seminář obohacující a získali nový pohled na věc, případně si odnesli nové nápady a zážitky. A doufáme, že se uvidíme zase za rok na tradičním ASIO semináři, kde se budou diskutovat zase jiná aktuální témata.
Ing. Lenka Hoferková
Jaké možnosti přináší nanoskopické bublinky plynu pro moderní vodní hospodářství?
Číst více
28. 11. 2024
Setkání slovenských vodohospodářů se přesunulo a je již třetím rokem v blízkosti slovenského Blaníku
Číst více
27. 11. 2024