28. 11. 2024
Jaké možnosti přináší nanoskopické bubliny plynu pro moderní vodní hospodářství? Projekt, zaměřený na aplikaci nanobublin v procesech flotace, ozonizace, biologického čištění odpadních vod a recirkulačních akvakulturních systémech, zkoumá jejich potenciál pro zlepšení efektivity a udržitelnosti. Díky spolupráci s předními odborníky a výzkumnými institucemi odhaluje tato iniciativa cesty, jak přinést inovativní řešení do praxe a přiblížit se k technologické budoucnosti správy vodních zdrojů.
Více vám projekt "Aplikace nanobublinné aerace ve vodárenství a čistírenství“ číslo CZ.01.01.01/08/22_001/0000157 přiblíží Ing. Michaela Majčinová.
Projekt se zabývá využitím inovativní technologie nanobublin v různých oblastech vodního hospodářství. Konkrétně jsme se zaměřili na aplikace v procesech flotace, ozonizace, biologického čistění odpadních vod a recirkulační akvakulturní systémy pro chov ryb. S prvními třemi procesy má naše firma bohaté zkušenosti, a proto jsme chtěli prozkoumat, jak nanobubliny mohou přispět k jejich dalšímu vylepšení. Recirkulační akvakulturní systémy jsou poněkud mimo naši oblast, nicméně se v našich řadách nachází několik vášnivých rybářů, kteří i skrze úspěšné příklady ze zahraničí, viděli v použití nanobublin pro chov ryb velký potenciál.
Jde o extrémně malé bublinky plynu, které jsou prakticky okem neviditelné. Právě tyto nanoskopické rozměry jsou to, co jim dodává „supersílu“ v podobě vysoké stability a velikého povrchu, na který vážou různá znečištění.
Na základě výsledků projektu identifikujeme oblasti, kde použití nanobublin přináší významné zlepšení stávajících procesů. Tyto „vylepšené“ technologie pak budeme nabízet našim zákazníkům jako součást našich inovativních technologických řešení pro vodní hospodářství.
Na projektu jsme primárně spolupracovali s Fakultou chemickou VUT v Brně, kde probíhali veškeré laboratorní testy s nanobublinami s výjimkou testů zaměřených na chov ryb. Pro tuto aplikaci jsme speciálně oslovili odborníky z Oddělení rybářství a hydrobiologie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. Ti nám ochotně umožnili provádět testy na jejich recirkulačních chovných jednotkách.
Překvapením pro nás bylo, kolik dodavatelů nanobublinových generátorů již existuje na světovém trhu. Zároveň jsme zjistili, že nanobubliny lze generovat různými způsoby a výběr generátoru je tak třeba pečlivě zvážit. To, co funguje skvěle pro ozonizaci, nemusí být zdaleka ideální pro akvakultury, a naopak. Z vlastní zkušenosti také můžeme říct, že označení „generátor nanobublin“ ještě nezaručuje, že zařízení skutečně nanobubliny vyrábí :)
Předpokládané ukončení projektu je v prosinci tohoto roku. Výstupem projektu bude studie proveditelnosti pro využití nanobublin v již zmíněných čtyřech oblastech vodního hospodářství. Studie bude zahrnovat kromě srovnání účinnosti nanobublin s tradičními technologiemi dodávky vzduchu i ekonomické zhodnocení pro jejich nasazení v praxi.
Další informace o Nanobublinách naleznete zde
Přístroj CaviPlasma představuje revoluční technologii na čištění vody, která kombinuje hydrodynamickou kavitaci s plazmatickými výboji.
Číst více
4. 12. 2024
Setkání slovenských vodohospodářů se přesunulo a je již třetím rokem v blízkosti slovenského Blaníku
Číst více
27. 11. 2024