Není Kojetín, jako Kojetín

22. 8. 2024

Čistírny odpadních vod

V dnešním článku se vypravíme do obce Kojetín, která se nachází u Havlíčkova Brodu. Cestovatelé ať si radši zkontrolují mapu, protože by mohli zavítat i do druhého Kojetína u Kroměříže. Dodavatel technologické části ASIO TECH s.r.o. zde vybudoval ČOV o celkové kapacitě 200 ekvivalentních obyvatel.


ČOV - skládání nádrží

Obrázek 1: Skládání nádrží, v levé části obrázku se nachází čerpací stanice


Byla navržena čistírna odpadních vod se systémem SBR s předřazenou denitrifikací, čerpací stanicí a s chemickým srážením fosforu. Technologicky se jedná o mechanicko-biologickou aktivační čistírnu odpadních vod. ČOV se systémem SBR se soustřeďuje na biologické čištění se separací kalu a vody a kalový prostor v samostatné kalové nádrži.


Mechanické česle s integrovaným lisem 

Obrázek 2: Mechanické česle s integrovaným lisem

Na obrázku číslo 2 je možné vidět mechanické česle s integrovaným lisem, které se na ČOV používají jako zařízení k odstraňování hrubých nečistot a pevných částic z odpadních vod. Česla zachytávají větší nečistoty, jako jsou listy, plasty nebo textilie, které by mohly poškodit další zařízení v procesu čištění nebo zhoršit jeho účinnost.

Integrovaný lis následně stlačuje zachycený materiál, což snižuje jeho objem a zlepšuje jeho manipulaci a odstraňování. Tento proces pomáhá minimalizovat objem odpadu, který je třeba dále zpracovávat nebo odvážet, a zároveň zvyšuje účinnost čistírny odpadních vod. Celý systém tak přispívá k efektivnějšímu a udržitelnějšímu provozu ČOV.

 

 Aerační systém

Obrázek 3: Aerační systém + kohoutek pro odstranění kondenzované vody ze systému


V aktivační nádrži SBR probíhají v čase za sebou následující procesy: 1) Biologické čištění odpadní vody za vnosu vzduchu do vody, 2) sedimentace aktivovaného kalu a oddělení vyčištěné vody, 3) odtah vyčištěné vody do odtoku čerpadlem, 4) odtah přebytečného kalu čerpadlem.


Vnitřní část čerpací stanice

Obrázek 4: Vnitřní část čerpací stanice


Dále je čistírna odpadních vod vybavena zařízením pro srážení fosforu, kde je do aktivačního prostoru pomocí dávkovacího zařízení dávkován roztok srážedla fosforu. Dávkovací zařízení je tvořeno dávkovacím čerpadlem a zásobní nádrží srážedla fosforu – koagulantu. Jako srážedlo se zpravidla používá síran železitý (Prefloc) nebo polyaluminiumchlorid (PAX 18).


Předání hotové ČOV

Obrázek 5: Předání hotové ČOV


Dokončení a předání nové čistírny odpadních vod představuje nejen úspěšný krok k ochraně životního prostředí, ale také příklad citlivého přístupu k okolní krajině. Čistírna byla navržena tak, aby přirozeně zapadla do lesního prostředí a nenarušovala jeho estetiku. Tento projekt úspěšně skloubil praktické využití s ohledem na přírodní prostředí, čímž podpořil udržitelný rozvoj regionu.

Kubíček VHS

PREFA Brno

Fontana R, s.r.o.

Ing. Jan Hanák