27. 6. 2015
P-REX ( www.p-rex.eu nebo česky http://www.asio.cz/cz/p-rex ). Účelem tohoto projektu bylo v rámci konsorcia 15 řešitelů ze sedmi evropských zemí posunout potřebu recyklace fosforu do lidského povědomí + vypracovat a kriticky vyhodnotit do budoucna nejlepší scénáře recyklace fosforu v evropském měřítku. Evropská Unie je vysoce závislá na dovozu tohoto esenciálního nutrientu (import tvoří více než 90 %), jehož hlavní aplikace je v zemědělství ve formě hnojiva. Evropská Unie proto umístila fosfátové rudy na listiny patnácti kriticky nedostatkových surovin ( http://ec.europa.eu/enterprise/policies/raw-materials/critical/index_en.htm ) a snaží se vytvořit scénáře, které by mohly tomuto vyčerpání předejít.
Hlavní oblastí dotační politiky EU je momentálně podpora cirkulární ekonomiky, do níž recyklace fosforu bezesporu patří a lze předpokládat, že bude dotační politiku následovat i legislativní tlak. Pro nás by to mohlo znamenat, že se významně sníží maximální přípustné koncentrace fosforu na odtocích z čistíren odpadních vod nejen z hlediska zlepšení kvality vody v recipientech (snížení eutrofizace), ale především z hlediska nutné recyklace fosforu. Bude tedy pravděpodobně nutností vyvíjet nejen technologie odstranění nutrientů, ale především jejich recyklace na čistírnách odpadních vod. Lze proto v blízké budoucnosti očekávat, že ca. 50 – 80 % fosforu přitékajícího na komunální čistírny odpadních vod bude nutné recyklovat.
Pro nás projekt znamená, že se nyní bezvadně orientujeme v technologiích recyklace fosforu, umíme srovnat jednotlivé technologie a jejich výhody, ať už z hlediska LCA, LCC, ekotoxicity, přítomnosti těžkých kovů nebo návratnosti investic jednotlivých technologií a víme jak čelit sociálním a obchodním bariérám spojených s uvedením technologií recyklace fosforu na trh. Jako hlavní vzkaz nejen od spoluřešitelů projektu, ale i od EU, EC, DC, GROW (kteří byli všichni na posledním mítinku přítomni) a dalších průmyslových partnerů jsme si odnesli, že vzhledem k rychle se spotřebovávajícím zásobám fosforu, bude tlak na implementaci výše uvedeného v evropském měřítku téměř překotný.
Projekt nám dal i zkušenost práce ve velkém konsorciu top výzkumných institucí a firem, od malých přes střední až po velké (např. Veolia) a potřebu věc řešit nejen v západoevropském, ale i východoevropském měřítku, jakkoliv se nám může zdát toto směřování momentálně neaktuální a neopodstatněné.
Ing. Marek Holba, Ph.D.
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024