10. 1. 2017
Za široké účasti partnerů projektu „ Hydrofobní a olejofobní povrchy v interakci s kapalinou “ – zasvěceným lépe známý pod označením PLAZMA, proběhlo v Kobylí na Moravě závěrečné projektové setkání.
Projekt se zabýval vývojem hydrofobních vrstev a to nejen v oblasti čištění odpadních vod, ale i pro náročné technické aplikace na hydraulických prvcích. Rozsah projektu dokládá i velký počet dosažených výsledků, kterých je celkově přes 35 a mezi kterými nechybí funkční vzorky, ověřené technologie nebo např. i patent. Obrázek ukazuje, jakým způsobem se chovají kapky vody na hydrofobním povrchu.
Pro představu, jedním z cílů projektu bylo vyvinout takovou povrchovou úpravu, která bude omezovat nárůst biomasy na polypropylenových površích. Že se tento úkol zdařil, dokládají i výsledky dlouhodobého testování, které můžete vidět na obrázku. Jedná se o vzorky polypropylenu, jež byly sledovány v reálných podmínkách. Levý vzorek byl povrchově ošetřen proti zanášení biomasou, pravý nebyl nijak upraven. Vzorky byly testovány déle než jeden rok (429 dní) a přinesly velmi zajímavé výsledky.
Rádi bychom touto formou poděkovali všem řešitelům projektu: Masarykově univerzitě; Vysokému učení technickému v Brně; Technické univerzitě v Liberci; ČKD Blansko Engineering, a. s. a Patrii Kobylí, a. s. za spolupráci. Věříme, že výsledky brzy naleznou uplatnění v praxi. Závěr projektového setkání se nesl v netradičním duchu, kdy se celý řešitelský tým přemístil do vinného sklepa, kde proběhla degustace vín i s odborným výkladem.
Projekt „ Hydrofobní a olejofobní povrchy v interakci s kapalinou “ je řešen s finanční podporou TA ČR.
Ing. Nina Kramerová
Jestli bylo cílem nadchnou další mladé lidi pro myšlenky udržitelnosti, tak se to určitě povedlo, energie tam ze všech přímo tryskala.
Číst více
21. 9. 2023
I za takovou relativně běžnou a obyčejnou věcí, jako je sprcha, osprchování se teplou vodou najdeme spotřebu energie, a tedy i produkci CO2 na výrobu této energie.
Číst více
19. 9. 2023