2. 10. 2020
Čistírny odpadních vod
Technologie pro úpravu vod
Hospodaření s dešťovou vodou a odvodnění pozemku – města a obce
Při dodržování všech opatření (roušky ve vnitřních prostorách po celou dobu konference) proběhla velká většina přednášek. ASIO přispělo přednáškou o hodnocení rizik recyklovaných vod.
Z dalších přednášek nás zaujala např. zpráva o stavu na moravských tocích Ing. Tůmy a konstatování, že i přes relativní dostatek srážek chybí i nadále voda v podzemních zdrojích, a také odběry z povrchových zdrojů musí být kráceny.
Tj. že paradoxně dochází k situaci, kdy sice není meteorologické a zemědělské sucho, ale přetrvává sucho hydrologické a socioekonomické. V Třeboni na konferenci to bylo vysvětlováno tím, že je nedostatečná infiltrace do podzemních vod díky zhoršení infiltračních vlastností v místech infiltrace (poškozená struktura půdy a nedostatek sněhových srážek).
Posilování a obnovu (včetně zasíťování) vodárenských sítí prezentoval Ing. Duda (MZe). Z jeho přednášky utkvělo to, že za deset roků se do vodovodů a kanalizací nainvestovalo 20 miliard Kč (má osobní poznámka – jsou např. do kanalizací nainvestovány efektivně, když se to v ukazatelích kvality toků jako je dusík a fosfor neprojevilo?). Což souvisí i s další přednáškou z MZe o dohledové roli MZe, kde byl zmíněn PRVKÚK SUCHO ČR. MZe a finančáci dohlíží, nebo mají dohlížet na cenotvorbu, ale není to pozdě, když už je dílo hotovo? Nemělo by se preventivně hodnotit, zda jsou krajské PRVK po stránce ekonomičnosti a udržitelnosti OK? Podle mě zrovna PRVK JmK obsahuje hned několik nerealizovatelných řešení a pokud se podle nich i zrealizuje odkanalizování konkrétních obcí , tak se teprve pak ukáže, že se někde stala chyba.
Trochu z jiného soudku byla přednáška Doc. Kulhavého o melioracích a jejich využití k zadržení vody v krajině – na příkladu podpovrchové meliorace ukázal, že se dá regulovat hladina podpovrchové vody a to jak z hlediska potřeb rostlin, tak i z hlediska vody odtékající z krajiny. Dokonce si umíme i představit, že by podmok byl realizován recyklovanou vodou – rostliny by dále minimalizovaly únik nutrientů dále do toků. Jen pro zajímavost – hodnoty dusičnanů odtékajících z drenážního podmoku jsou obvykle ve stovkách mg/l (v konkrétním případě přes 300 mg/l). Naopak koncentrace fosforu z drenáží jsou v setinách miligramů (má měření).
Ing. Karel Plotěný
... aneb jak se s 5-ti metrovým žebříkem vytočit v třímetrové garáži.
Číst více
26. 9. 2023
Jestli bylo cílem nadchnou další mladé lidi pro myšlenky udržitelnosti, tak se to určitě povedlo, energie tam ze všech přímo tryskala.
Číst více
21. 9. 2023