Počítáme s vodou 2017… aneb všechno je jinak

23. 5. 2017

Obvyklé téma HDV „ hospodaření s dešťovými vodami “, ale opět posunuté více do konkrétna. Zpočátku trocha lesku představovaná ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, pak dumky o případech změn klimatu v dějinách a jejich následcích (aneb klimatická změna není historicky nic nového – např. doba ledová se nastěhovala za necelých sto roků a lidstvo na ni stačilo zareagovat) no a pak, pro mne nejvíce objevná, přednáška pana Michala Kravčika – o místním koloběhu vody, který když přestane fungovat tak vznikají teplotní ostrovy, odpar neeliminuje sluneční energii a následkem je sucho, nebo dokonce dlouhodobé snížení srážkového úhrnu. Teplo vytlačuje mraky do hor, což je i statisticky potvrzeno tím, že klesají úhrny v údolích a rostou na horách.

Tak že změna nezasakovat – ve městech je nejdůležitější odpařovat … a vytvořit pro odpar podmínky.

Počítáme s vodou 2017

Přímo se tak nabízí řešení které je navrženo v Dubaji v jedné nové čtvrti – šedé vody se oddělují a jsou odpařovány s využitím zeleně na ulici … řekl bych geniální využití šedých vod a výsledkem bude mimo jiné minimalizace spotřeby energie na klimatizaci.

Počítáme s vodou 2017

Zajímavé, i když ne tak objevné, byly i další přednášky, které představily řešení HDV ve Vídni, Paříži, Německu, Singapuru, v Dánsku ... a i v Česku. Je to jednoduché – překonat předsudky a tradiční přístupy a pak to jde – ulice se zelenají a bojují tak proti suchu a paradoxně i proti povodním.

Karel Plotěný