25. 10. 2017
Ve spolupráci s nadací Koniklec se konal seminář na téma ,,Počítáme s vodou“, kde jsme se i my, jako zástupci firmy ASIO NEW, zúčastnili a přispěli svými poznatky k tématu. Přednášky byly vedeny odborníky, jako byl pan Vojtěch Bareš a Jiří Vítek, kteří svými příspěvky obohatili přítomnou veřejnost o možnosti, jak počítat s vodou nejen pro současnou generaci, ale hlavně pro generace nastávající. Hlavní náplní semináře bylo seznámení s platnou legislativou a technickými normami týkající se oblasti dešťových vod, dále online nástroje pro podporu rozhodování a ukázka příkladů z ČR a zahraničí. Kolega Tonda Vondruška přispěl až na závěr s radami, jak firma ASIO NEW počítá s vodou. Ukázal pár příkladů, jak využívat dešťovou vodu, šedé vody , ale také jak zabránit třeba nechtěným ztrátám vody v objektech pomocí inteligentního vodoměru a detektoru úniku vody AS-WaterOwl.
Nejzajímavější pro účastníky bylo právě srovnání České Republiky s jinými státy. Na problém s vodou se nahlíží jako na globální problém, proto je také potřeba jej tak i řešit. Nárůst průmyslových oblastí a urbanizace velkoměst má za následek vytváření tepelných ostrovů, které mění toky energie, vodní cyklus, teplotní poměry a proudění vzduchu. Pan Vítek poukázal na urbanizovanou krajinu ve vyspělejších zemích, kde se rozhodli vyřešit retenci vody začleněním biotechnických opatření v podobě průlehů a dalších retenčních objektů v oblasti parkovišť, uličních částí, chodníků a hřišť. Srovnal návrhy hlavně z Německa, Švýcarska a České Republiky. Poukázal na hrozby klimatických změn v posledních letech v České Republice, které v důsledku extrémního počasí měly za důsledek povodně nebo naopak sucho. A na to navazuje špatné, popřípadě nedostatečné zapojení národního zájmu v této problematice.
Pokud nebudeme vnímat vodu jako jeden z hlavních zájmů národa, nebude se šířit povědomí o lepším využití vody a začlenění všech přírodních systémů do těchto procesů, budou mít další generace podstatně zhoršené podmínky na existenci. A nebude to jen voda, která jako jeden z hlavních zdrojů bude chybět, ale bude to mít zásadní vliv na všechny procesy s ní propojené a nejvíc na život lidí jako takový. Lidé jsou jediní, kteří s tím mohou něco udělat, ale ne až v době, kdy problém nastal, je potřeba dělat vše pro to, aby ten problém vůbec nevznikl a eliminovat většinu nebezpečných faktorů hned v zárodku.
Ing. et Ing. Michaela Bábíčková
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024