21. 9. 2013
Přednášky zazněly jak v sekci věnované malým a domovním čistírnám , tak i sekci věnované energetickým otázkám čištění odpadních vod . Postery se pak věnovaly jak praktickým věcem – hospodaření s močí, tak i prezentací výsledků výzkumu a vývoje (nanoželezo, membrány, moč, ropné látky) – naší tradičně silné stránce.
Já jsem předsedal sekci 6 – což byla sekce zabývající se Malými a domovními čistírnami, kde zaznělo několik příspěvků zaměřených na oblast legislativy aplikace a provozu malých a domovních čistíren.
Po stránce legislativní byl, i s ohledem na naše působení v domovních čistírnách, významný příspěvek Ing. Kollera, který prezentoval zkušenosti se zaváděním nového způsobu schvalování domovních čistíren a který v rámci přednášky prezentoval i stanovisko odborné skupiny ČAO k diskuzi o možných změnách v NV 416/2010 Sb., případně i zákonu O vodách. V podstatě se jedná zefektivnění kontroly v rámci revizí (první revize brzy po instalaci, povinnost zveřejnit výsledky zkoušky typu, záznam o kontrole posílat přímo na vodoprávní úřad – nejlépe elektronicky ihned po kontrole. A o praktičtější předpis pro vypouštění do podzemních vod – bagatelizovat obsah fosforu (požadovat hodnoty dosažitelné biologickým procesem) a zpřísnit hygienické ukazatele tak kde to má smysl a zrušit je úplně tam kde to nemá smysl – rozhodnutí nechat na hydrogeologovi.
Ing. Karel Plotěný
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024
Příspěvek popisuje proces rozhodování při výběru vhodné varianty řešení vodního hospodářství na konkrétní lokalitě Chytré Líchy v Židlochovicích. Cílem řešení je návrh, který bude co nejudržitelnější z hlediska ekonomického, ekologického a sociálního.
Číst více
28. 9. 2024