6. 11. 2017
Byly tentokrát zaměřeny globálněji na cirkulární ekonomiku obecně, avšak akcentována byla část recyklace vod, ale seminář byl i o ještě obecnějších závislostech vhodných k pochopení toho, jak motivovat lidi k udržitelnějšímu chování.
Vedle problematiky recyklace odpadních vod obecně, byly odprezentovány i praktické případy recyklace např. prádelenských vod. Navazující téma bylo o kalech, legislativě a možnostech jejich využití k recyklaci energie a nutrientů, Ing. Karel Hartig, CSc. odprezentoval možná schémata řešení kalů v budoucnu a ASIO pak doplnilo program prezentací dehydrátoru, který je součást řešení pro menší čistírny odpadních vod. Obecně (ale s důrazem na část odpadních vod) pojednala o cirkulární ekonomice Ing. Soňa Jonášová a kontraverzních témat – např. závlah odpadními vodami se ve svém příspěvku dotknul Ing. Karel Plotěný. Zazněly při tom i nejnovější získané zkušenosti ze světa – hlavně z Izraele , který je, co se týká závlah odpadními vodami, hodně zkušený, což je dáno jeho více než dvacetiletou tradicí používání.
Dalším tradičně kontraverzním tématem byl malý vodní cyklus a jeho vliv na srážky a klima obecně. Zatím co se týká působení na regionální rozdělení srážek a nutnosti co nejvíce vypařovat zjevně panovala shoda, tak okolo možnosti řešení klimatu globálně s pomocí zajištění dostatečného odparu proběhla vzrušená diskuze… Můj názor – i kdyby se až tak globální dopad neprokázal, tak každý krok směrem k navýšení výparu a chlazení lokalit s využitím přírodních možností je nutno podpořit…
Ing. Karel Plotěný
Dnešní článek nás přenese do obce Vidice, která úspěšně dokončila výstavbu nové čistírny odpadních vod (ČOV) využívající pokročilou technologii SBR pro zajištění efektivního čištění splaškových vod.
Číst více
17. 9. 2024
Letošní ročník mezinárodní konference Euromembraine 2024 se konal v České Republice v kongresovém centru v Praze.
Číst více
13. 9. 2024