2. 7. 2019
Zajímavé je, že Norové vnímají déšť kladně – alespoň náš autobusák ho měl rád. Zajímavé také je, jak řeší změnu klimatu . Vzdělávací programy i opatření jsou vidět (i když vody mají přebytek). No i v praxi se uplatňuje, že každý by měl přinést svou kapku, i kdyby byla jen symbolická – zelenou střechu na garáži nebo zastávce MHD, hospodaření s dešťovými vodami nebo třeba i zelený pruh v jízdní dráze tramvají.
Možná to i souvisí s jejich chováním obecně – chovají se ohleduplně a důvěřivě. Řidiči na přechodu se předhánějí, kdo dá přednost a v obchodech nebo i motorestech rostou prodejní koutky bez prodavačů – dojdeš, vezmeš a zaplatíš.
Zajímavé také je, jak řeší odpadní vody na venkově – septik a trativod… a to dokonce i v malých městečkách nebo u malých hotelů. Čistírnu odpadních vod jsem viděl jen u jednoho většího hotelu, ale i přesto, že jsem sundal tři poklopy, nějak jsem nepochopil, jak funguje (asi něco na principu septiku a sorpce, určitě tam nebylo dmychadlo a určitě to fungovalo na samospád, jen to nebyl aerobní biofiltr, ale zatopený). Samozřejmě jsem si všímal veřejných záchodů – nejde si jich nevšimnout, okolnosti vás donutí. Na rozdíl od Kanady nebo Nového Zélandu mají ale suché záchody jen minimálně, spíše preferují minimalizaci vody na spláchnutí, a to asi proto, že je neumí postavit (odvětrat), a proto je tam zápach, a tak je pak nepoužívají tolik jako v již výše uvedených zemích.
Jinak je jednoznačně Norsko zemí, která jde příkladem v realizaci opatření proti změně klimatu.
Ing. Karel Plotěný
Od 21. září do 10. října 2023 je k vidění na volné ploše před Janáčkovým divadlem výstava dotýkající se současných globálních problémů, jako jsou znečištěná voda, pesticidy, mikroplasty, plýtvání jídlem, zástavba zemědělské plochy, těžba kovů nebo overturismus.
Číst více
3. 10. 2023
Instalací výměníku ke sprchovým koutům nejen ušetříte peníze, ale chováte se i ekologicky, snižujete produkci skleníkových plynů, a to se počítá!
Číst více
29. 9. 2023