5. 7. 2012
Účinnost a návrh nosiče
Účinnost biologického procesu se vztahuje na aktivní plochu použitého nosiče. Přitom jsou na nosič kladeny následující požadavky: Musí být k dispozici dostatečná plocha, aby se mohly mikroorganismy v tomto prostoru udržet a rozmnožovat a také aby mohlo dojít k maximální látkové výměně (substrát, kyslík, produkty látkové výměny) mezi mikroorganismy a odpadní vodou. Směřování k maximální porozitě nosičů ovšem vede k tomu, že jsou tyto lehce kolmatovány a vnitřní prostory tak vzhledem k účinnosti čištění zůstávají nevyužity a jsou tedy neaktivní. Použitý nosič ve tvaru chipsu kombinuje oba tyto požadavky následujícím způsobem. Vzhledem k relativní malé tloušťce a otevřené ploše nosiče je k dispozici velká aktivní plocha, kterou mohou mikroorganismy osídlit, přičemž ovšem zůstávají v intenzivním kontaktu s okolní kapalinou (odpadní vodou). Výsledkem je dosažení optimálního zásobování mikroorganismů živinami a účinné odvedení produktů látkové výměny s přímou vazbou na efektivitu čištění a vysokou účinnost odbourání znečištění v odpadní vodě. Aktivní plocha nosiče v tomto případě činí více než 3 000 m2/m3.
Obr.1: Porostlý nosič
Obr.2: Pórovitost nosiče v řezu
Výhodou tohoto nosiče je dále tvar paraboloidu, který zajišťuje rovnoměrné rozdělení a zamíchání nosiče do odpadní vody aktivačních nádrží a rovněž díky tomuto tvaru vysokou turbulenci nosiče, což zajišťuje jak vysoký látkový přenos, tak rovněž pravidelné samovolné odstraňování nárůstů z nosiče.
Provozní výsledky a oblasti použití
V současnosti jsou k dispozici čtyřleté zkušenosti s tímto druhem nosiče a to ve sféře komunálních odpadních vod, při čištění odpadních vod z papírenského průmyslu, koksoven a ocelářského průmyslu s realizacemi v Německu, Švýcarsku, Polsku, Jihoafrické republice a Číně. Technologie se s výhodou používá jako vysokozatěžovaný reaktor u průmyslových aplikací a to zejména pro redukci CHSK, amoniakálního dusíku, nebo eliminaci celkového dusíku, kde na základě současných zkušeností lze počítat s odbouracím výkonem 24 -36 kg CHSK/(m3.d) u klasického systému a 40 – 200 kg/(m3.d), pokud bude sloužit jako předčišťovací stupeň před zařízením s aktivovaným kalem. Odbourací výkon u dusíkatého znečištění je na základě současných průmyslových aplikací na úrovní 2-4 kg/(m3.d) pro nitrifikaci a 10-18 kg/(m3.d) pro denitrifikaci. Pro méně zatížené, resp. komunální odpadní vody jsou odbourací výkony přiměřeně nižší a pohybují se např. pro nitrifikaci v mezích 1,2 – 1,5 kg N-NH4/(m3.d).
Tyto hodnoty nám jednoznačně určují oblasti použití tohoto systému a to zejména u průmyslových výrob s vysokým zatížením odpadních vod dusíkatým znečištěním, ale i s vysokým CHSK a to jak pro kompletní čisticí systém, nebo pouze jako první, vysokozatěžovaný biologický stupeň před dalším biologickým čištěním. Další oblastí použití je jednoznačně intenzifikace stávajících čistíren odpadních vod a to jak průmyslových, tak komunálních, které jsou buď dlouhodobě, nebo i ve výhledu budou přetěžovány, nebo v současném stavu nejsou schopny plnit požadované limity v parametrech CHSK, nebo dusíku. Tyto aplikace umožňují v podstatě bez jakýchkoliv stavebních nákladů pouze technologickým zásahem zvýšit účinnost stávajícího čištění odpadních vod. Při návrhu nových systémů lze potom uvažovat s redukcí celkových objemů nádrží až o 2/3 oproti standardně uvažovanému způsobu aktivace s nízkým zatížením kalu a jeho stabilizací v rámci čisticího procesu.
Obr.3: Aplikace v papírenském průmyslu jako vysokozatěžovaný reaktor – 1.stupeň čištění Dilingen
V současnosti firma ASIO, spol. s r.o. testuje první aplikaci pro ověření účinnosti této technologie pro komunální odpadní vody a to na Výzkumném ústavu vodohospodářském v Praze pro ověření eliminace dusíkatého znečištění, BSK5 a CHSK. Na základě prvních provozních zkušeností zapracování nosiče při provozních podmínkách bez inokulace lze konstatovat, že zapracovávání nosiče trvá při nízkém zatížení komunálními odpadními vodami cca 5 týdnů. V současné době se připravuje rovněž zkoušení této technologie jako vysokozatěžovaného reaktoru a to ve spolupráci se Slovenskou technickou univerzitou v Bratislavě, fakultou chemické a potravinářské technologie.
Obr.4: Víření nosiče - zkušební reaktor Praha
Shrnutí a výhled
Stávající aplikace a dosavadní výsledky zkoušek dokazují, že lze využít tento systém čištění pro různá média a koncentrace látek v odpadních vodách a jejím použitím lze výrazně redukovat stavební náklady oproti systémům s klasickou nízkozatěžovanou aktivací. Lze ji rovněž využít při intenzifikaci stávajících čisticích zařízeních s minimálními nároky na stavební úpravy a tedy relativně jednoduše, rychle a výhodně intenzifikovat procesy na stávajících čistírnách odpadních vod.
Ing. Antonín Vondruška
Jaké možnosti přináší nanoskopické bublinky plynu pro moderní vodní hospodářství?
Číst více
28. 11. 2024
Setkání slovenských vodohospodářů se přesunulo a je již třetím rokem v blízkosti slovenského Blaníku
Číst více
27. 11. 2024