13. 7. 2016
Stále víc mohutní hnutí za tzv. „Craft Beer“, kdy mnozí nadšenci vaří pivo tradičními postupy, bez omezování kvality z komerčních důvodů, zato se širokou škálou chutí a jedinečného aroma. Chmel, slad a kvasnice jsou pak kreativním způsobem spojovány tak, aby vznikalo něco nového. Čtvrtým předpokladem dobrého piva je voda. Pivovary mívají své vlastní a přísně střežené zdroje vody, které jim pak umožňují vyrábět jejich jedinečné značky piv. Nicméně, je zde i zcela netradiční nápad – vařit pivo z dešťové vody.
Tento nápad se zrodil v okamžiku, kdy Oliver Ringelstein, ředitel společnosti INTEWA a Bob Drew, jeho partner ze Spojených států, se začali bavit o Drewově zálibě, tedy právě o „Craft Beer“. Svou profesí jsou oba přitom zaměřeni na problematiku vodního hospodářství, protože společnost INTEWA, kterou ASIO, spol. s r.o. výhradně zastupuje nejen v České republice, vyvíjí a prodává technologie pro znovuvyužití vody . Již po několik let, využívá úspěšně proces Aqualoop technologii ultra a mikrofiltrace pro přípravu pitné vody z vody dešťové. Drew tedy přišel s novým, avšak logickým nápadem: vařit pivo z dešťové vody . Olivera Ringelsteina tato myšlenka zaujala a začal hledat pivovar, kde by ji bylo možné realizovat v praxi. To, co hledal, nakonec našel v případě miniaturního pivovaru „Grain d'Orge“ v belgickém Hombourgu. Sládek Benoit Johnen se nechal snadno přesvědčit, protože dešťová voda upravovaná procesem Aqualoop splňuje i ty nejpřísnější požadavky pro vaření piva – tedy čistotu. Vzhledem k tomu, že dešťová voda vzniká kondenzací vodních par, neobsahuje žádné minerální látky a je tak přečištěna přímo v přírodě.
Nová technologie společnosti INTEWA spolehlivě odstraňuje znečišťující látky, které se do dešťové vody dostávají z různých povrchů při jejím shromažďování a výsledný produkt je tedy naprosto hygienicky nezávadný. Přečištěná dešťová voda neobsahuje ani žádná stopová množství kontaminujících látek, jako jsou různá residua z léčiv či hormonálních přípravků a samozřejmě ani žádné pesticidy či jejich residua (jako je např. širokospektrální herbicid glyfosát) – což je přímo unikátní vlastnost! Výsledná voda použitá pro vaření piva pak již ani nemůže být čistší. A tak je čisté pivo vařeno z čisté dešťové vody, což je vynikající přínos pro nejoblíbenější nápoj s velmi dlouhou historií.
Sládek Benoit Johnen se dal do práce a na konci svědomitě vedeného vývojového procesu se zrodilo pivo B-rain. Tato značka se vaří obdobně jako pivo vařené trapisty, tedy s dokvašováním a výsledný produkt obsahuje 6,5 % (objemových) alkoholu.
Měkká dešťová vody propůjčuje značce B-rain jedinečný charakter. Zvláště sladové aroma je výrazně přítomné a obohacuje pivo o delikátní chuťové vjemy. Značka B-rain se podává při teplotě 12 až 15 0 C v půllitrech s širokým okrajem a uchem. Při nalévání tohoto typu piva z lahve, je ovšem nutné postupovat opatrně, aby sediment zůstal v láhvi. Vznikl tak nový typ piva pro jeho milovníky – skutečná pochoutka.
V květnu 2016, bylo možné značku B-rain okusit poprvé. Pro každého návštěvníka stánku společnosti INTEWA na obchodním veletrhu IFAT v Mnichově byla připravena jedna láhev této značky. Lidé, kteří budou mít o tuto značku piva zájem, stejně jako o další produkci, můžou kontaktovat přímo společnost INTEWA; značka B-rain je totiž k dostání pouze přes její pobočku v Cáchách.
Ing. Oliver Reigelstein
http://www.brainwaterbeer.com/
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024