19. 10. 2018
Letos byla účast podpořena i stolkem a vystaveným AS-TTE roštem , který vzbuzoval zájem a dokonce dvěma přednáškami. Karel Plotěný odprezentoval možnosti úspor energie vázané na vodu, Lukáš Hujo se věnoval mikroklimatu a hlavně AS-TTE roštům. Jak Lukáš, tak i AS-TTE rošty zaujaly (nadějný k nadějnému sedá).
Na semináři je ocenitelné, že se daří pořadatelům udržet v rovnováze prezentaci technických detailů očekávanou od projektantů, problémy z praxe a všeobecná témata očekávaná od dalších účastníků. Řekl bych, že i přes šíři problematiky jsou 2/3 přednášek zajímavých pro všechny. Většina přednášek je sice obsazena tradičními osvědčenými přednášejícími, ale přesto se témata mění a vyvíjejí – jen pro zajímavost, i v 19.30 bylo v sále na firemních prezentacích stále cca 50 lidí.
Tradičně zahájila Ing. Peráčková a upozornila na nové a revidované normy, které se praxe nejvíce dotýkají – na EN 752:2017 Stokové sítě a kanalizace mimo budovu a nově schválenou EN 164941-1:2018 Zařízení pro využití nepitné vody – Část 1: Využití srážkových vod (V ČR již také platná a přeložená). Chystá se změna EN 806 – Technické podmínky pro zhotovování vodovodních potrubí na pitnou vodu uvnitř budovy a EN1717 Ochrana pitné vody přes znečištěním….., která řeší zamezení znečištění při zpětném proudění. Stále se čeká na EN 164941-2:2018 Zařízení pro využití nepitné vody. Část 2: Systémy na použití upravené šedé vody.
Ing. Vranayová také již tradičně představila trendy ve zdravotní technice prezentované na 44. sympusium CIB (bylo na Azorských ostrovech). V sekci kanalizace a hygiena se tam přednášející zabývali velkými budovami, větráním, novými tvarovkami, rizikem rozvoje legionely (zajímavá přednáška) a to nejen v zásobních, ale i expanzních nádobách. Zajímavá byla i přednáška Japonců o tom, jak se posuzují počty potřebných WC u dálnic. V sekci o udržitelnosti byla pro nás z pohledu našeho vývoje zajímavá přednáška o využití šedých vod v rámci bytu obývaného čtyřmi obyvateli. V sekci věnované šetření vody byly opět zajímavé přednášky – velký vliv má návrh systému, co se týká energií byla zajímavá přednáška o úpravách mikroklimatu. Příští rok se koná setkání v Melbourne.
Mgr. Ivana Petergáčová prezentovala změny v požadavcích na monitorování a kvalitu pitné vody v evropských směrnicích – Slovensko na to reagovalo a to změnou zákona 336/2007 Z.Z a vyhlášky 247/2017, hlavní myšlenka je zavedení managementu rizik (dtto jako v ČR) a změna některých limitů.
Ing. Barloková probrala důležitost obohacování pitné vody o vápník a hořčík. Již od roku 1958 se touto problematikou zabývá WHO, doporučené denní dávky jsou: 800–1500 mg/den pro vápník a 310-420 mg/den pro hořčík. Oba prvky se nacházejí jak v pitné vodě, tak i potravinách (např. mléčné produkty). Hodnoty pro pitnou vodu jsou v legislativě „doporučené“ a jsou 30 mg/l u vápníku a 10-30 mg/l u hořčíku. ÚV Hriňová – má například hodnoty - 25 mg/l Ca a 4 mg/l Mg (což je obvyklé pro úpravu z povrchových vod dtto i ÚV Turček). Překvapilo mne jen to, jak malý podíl Ca člověk získává z vody.
ASIO-SK a Lukáš Hujo se zviditelnili praktickým řešením mikroklimatu s využitím výrobků firmy ASIO. Pod toto téma se schovají jak AS-TTE rošty , tak i celá řada dalších výrobků a systémů na akumulaci a využití srážkových vod . Na závlahu zeleně pak lze využít jak srážkové, tak i recyklované odpadní vody.
Ing. Vrána pak přítomné seznámil s výpočtem zařízení na využití srážkových vod podle EN 164941-1:2018 Zařízení pro využití nepitné vody – Část 1: Využití srážkových vod. Ukázal, jak lze takový výpočet provést prakticky – např. kde lze získat informace o srážkových úhrnech v ČR a na Slovensku. Doplnil výpočty o další možnosti využití - jiné než na splachování, např. na závlahu atd.
ASIO NEW a Karel Plotěný se skoro již tradičně věnoval úsporám – tentokrát energetickým a při tom souvisejícím s vodou. Vně budov většina opatření souvisí s úpravou mikroklimatu a eliminací tepelných ostrovů (ASIO NEW – nabízí v této oblasti AS-TTE rošty, využití srážkových vod a použití vyčištěných vod na závlahu zeleně), uvnitř budou pak s úsporami spotřeby a rekuperací tepla a recyklací šedých vod.
Firemní prezentace
ACO – odprezentovalo automatické lapáky tuků s tím, že se angažuje v posuzování prostředí z hlediska potravinářské výroby… Nabízí posouzení, ale dodává pak lapáky, žlábky.
Aeroflex - Ing. Škopec – eugen@aeroflex.sh – zopakoval problematiku tvrdé vody – změny forem vápníku a při tom zpropagoval jejich zařízení na změnu struktury krystalů vápníku.
Uponor – prezentoval zařízení Waterguard – cíl a účel obdobný jako jako e-vodník – jen uzavírají přítok na základě detekce vlhkosti v prostoru (např. podlaha ve sklepě nebo koupelně).
Wawin – odprezentoval výpočtový program na návrh zasakovacích bloků – zajímavostí je, že v Česku navrhují podle české normy, na Slovensku doporučují používat německé normy, což znamená, že jim vycházejí pro Slovensko větší objemy. Podstatný rozdíl je v tom, že doba uvažovaná ve výpočtu pro prázdnění je v Česku 72 hodin, Němci mají 24 hodin.
Geberit – odprezentoval, jak dělají sestavy do ceníku – geniální, jak je to jednoduché udělat kusovníky a jak propojit projekt a rozpočet. Od nich se máme co učit.
Nadchla mne prezentace firmy Octopusenergy ohledně desinfekce potrubí pomocí přípravku PolyPIPE, díky němuž je možné dezinfikovat potrubí pitné vody i během jeho provozu.
Pocit z prezentace hlavních hráčů – máme výrobky, ale to hlavní, co vám nabízíme je maximální podpora při projektování a naceňování. Octopusenergy měl jiné schéma prezentace – což je logické.
Společenská část
80 let oslavil na semináři nestor TZB – profesor Valášek.
Cenu prof. Hrdiny za rozvoj TZB si zaslouženě odnesl Jakub Vrána z VUT v Brně – k ocenění mu gratulujeme a připojujeme se k ocenění – málokdo v i v České republice udělal tolik pro obor – normotvorbu, expertní činnost a předávání znalostí.
Ing. Karel Plotěný
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024