5. 3. 2020
Na téma „ Ostrovní dům “ se sešlo překvapivé množství zájemců a plodná byla i debata po. Pokud ji shrnu, tak největším problémem je přejít přes legislativce a jejich obavy, které se dají charakterizovat obdobně jako jeden z největších problémů Prakršna – protože se nevědělo, co je to „mnul bžuch“, tak vyznavači mnutí bžuchu byli upalováni.
Naše legislativa je bohužel koncipována tak, že máme nějaká schémata, a co se nevejde do schématu není dovoleno, ale nikdo pak není schopen říct, co je dovoleno. A tak nakonec mají pravdu ti, kteří se drží osvědčeného – kdo se moc ptá, moc se dozví, slibem nezarmoutíš nebo kde není žalobce, tam není soudce. Dokonce jak se vyjádřil jeden z přítomných legislativců – jako člověk to chápu a často to nevidím jako problém, ale jako úředník vím, že bych neměl čas se tím zabývat, a tak vítám, že to můžu z moci úřední zamítnout. A skončili jsme u meditování, zda je lepší, aby stát dal nějaké obci 50 mil. dotaci a donutil obyvatele platit stočné, nebo aby se někdo, kdo na to bude mít čas, vydal do terénu a zkontroloval pár čistíren odpadních vod . Příklad, na kterém by se dala demonstrovat systémová (ne)udržitelnost jako z učebnice.
Ing. Karel Plotěný
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024