25. 3. 2016
Skoro zákonitostí je také to, že s posunem k řešení „co nejblíže zdrojům“ se ukazuje, že jsou i další možnosti řešení sanitace, které vedou k dalšímu zlevňování odvádění odpadních vod a lepšímu využití zdrojů. V Německu se tyto technologie nazývají Neuartige Sanitärsystemen (NASS) a vycházejí z alternativního způsobu řešení sanitace vyznačujícího se např. oddělením moči nebo šedých vod . Doposud se těmito způsoby zabývalo spíše jen pár nadšenců, ale dnes se ukazuje, že to může být cesta k řešení neřešitelného (speciální přísné požadavky)… a hlavně to, že z dlouhodobého hlediska je to po stránce využití zdrojů řešení „nejudržitelnější“, a to navíc nejen v kombinaci s decentrálem, ale i v kombinaci například s nízkoenergetickými stavbami.
Kombinace s decentrálními řešeními
Také v ČR, obdobně jako v jiných evropských zemích, se již několik desetiletí vede debata o tom, jak co nejoptimálněji řešit odvádění odpadních vod z objektů, které není možné jednoduše napojit na veřejné kanalizace. Navíc jak zabezpečit, aby z těchto zdrojů znečištění nedocházelo k znečišťování podzemních vod, zejména sloučeninami dusíku. Nová česká legislativa pro vypouštění odpadních vod do zásaku jde dokonce tak daleko, že i u ČOV do 50 EO požaduje denitrifikaci, což u objektů diskontinuálně užívaných je technologický problém – viz Tab. 1.
Tab. 1: Ukazatele a emisní standardy
V podstatě tak tento požadavek přímo navádí ke kombinaci co nejstabilnějších nárůstových technologií s technologiemi využívajícími rozdělení odpadních vod.
V rámci několika projektů byly ověřovány a budou prezentovány výsledky nejen klasické nárůstové technologie – sestava septik + vertikální biofiltr, kde bylo dosaženo jak v kontinuálním, tak přerušovaném provozu značného stupně nitrifikace a i částečné denitrifikace, ale ukazuje se, že pokud má být řešení jednoduché, pak nejlevnějším způsobem, jak např. dosáhnou parametrů celkového dusíku, je oddělení moči a její separátní zpracování. Často stačí jen oddělit pánské pisoáry a požadovaných parametrů se tak dosáhne s minimálními pořizovacími a i provozními náklady.
Využití NASS pro nízkoenergetické stavby
Úspora spotřeby a dělení vod jsou možnosti, jak po energetické stránce snížit nároky na energetickou spotřebu a případně i snížit investiční náklady.
Spořiče vody
Spořiče vody vedou ke snížení produkce odpadních vod – často velice jednoduchá zařízení, která dokáží, zejména u veřejných budov, podstatně snížit produkci odpadních vod a následně tím i náklady. Zejména tam, kde by se odpadní vody měly odvážet, mohou být úspory značné.
Existují již také zařízení detekující např. protékající záchody.
Nízkoenergetické způsoby čištění vod
Existují i další možnosti, jak vyhovět požadavku na minimalizaci potřeby energie – viz např. sestava septik + vertikální biofiltr.
Recyklace vody a tepla
Recyklace vody a tepla přichází v úvahu u větších objektů. Zejména se týká šedých vod, jejich znovuvyužití na splachování záchodů a využití tepla z šedých vod na ohřev teplé užitkové vody. Recyklace šedých vod má již řadu sofistikovaných řešení (nejčastěji s využitím membránových technologií), ale přirozeně intuitivně vznikly postupy zcela amatérské – nabrat z vany po osprchování hrníčkem vodu do kýble a použít ji ke spláchnutí toalety, příp. si umývat ruce nad splachovací nádržkou.
Obr. 1: Příklad zařízení na využití šedých vod (vlevo) a výměník AS-ReHeater
Ing. Karel Plotěný
Literatura
[1] Korespondenz Abwasser (KA) 12/2013
[2] Návrh změn v Nařízení vlády č.416/2010 o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění odpadních vod a náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních.
Od 21. září do 10. října 2023 je k vidění na volné ploše před Janáčkovým divadlem výstava dotýkající se současných globálních problémů, jako jsou znečištěná voda, pesticidy, mikroplasty, plýtvání jídlem, zástavba zemědělské plochy, těžba kovů nebo overturismus.
Číst více
3. 10. 2023
Instalací výměníku ke sprchovým koutům nejen ušetříte peníze, ale chováte se i ekologicky, snižujete produkci skleníkových plynů, a to se počítá!
Číst více
29. 9. 2023