4. 7. 2016
Tato ČOV pro obec (650 EO) by mohla sloužit jako výukové středisko, na kterém by se ukazoval rozdíl mezi horizontálně a vertikálně protékanou vegetační ČOV – tato obec má totiž vedle sebe obě konstrukce, a tak je konfrontace průkazná. Z horizontálně protékaného filtru teče voda předčištěná z hlediska ukazatelů BSK a CHSK (avšak obsah amoniakálního dusíku z ní stále dělá páchnoucí tekutinu) a z vertikálně protékaného filtru pak průzračná a čistá voda i z hlediska pohledu laika… Doporučuji návštěvu všem, kteří uvažují o realizaci vegetační ČOV a i všem, kteří se rozhodují, jakou volit konstrukci. Po návštěvě budou mít úplně jasno. Pulzační dávkovač AS-PULZ a vertikální filtr tam na celé čáře prokazují to, co v Rakousku a Německu, tedy že je to přinejmenším jedna z reálných variant rovnocenných i aktivačním ČOV (pro vhodné lokality a ne za každou cenu). Zároveň je tam na horizontálních filtrech v praxi vidět i to, proč horizontální čistírny získaly a vytvořily v České republice vegetačním ČOV takové špatné renomé – na první pohled je to zřejmý rozdíl, stačí jen nabrat a srovnat si vodu na odtoku z obou stupňů (a případně i přivonět).
… a možná ještě jeden poznatek – největší problém na těch fungujících vertikálních ČOV je, jak tam založit vegetaci (která je mimochodem zjevně zbytečná) tak, aby začala růst. Ale to už je jiná kapitola – kapitola o estetice a dořešení detailů spojených s provozováním.
Vegetační ČOV Velká Jesenice a vertikální filtr s šachtou a pulzním dávkovačem AS-PULZ (vpravo)
Ing. Karel Plotěný
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024