26. 10. 2020
Úprava vody pro průmyslové účely
Šedé vody
Řadu lidí v souvislosti se suchem zajímalo, jak se vypořádají s cirkulační ekonomikou v oblasti vod, tj. zda voda bude konečně v praxi, nejen v proklamacích, brána jako zdroj, surovina a budeme se ji snažit chránit i snižováním její potřeby a recyklací. Do vodního zákona se změny v tomto duchu prosadit nepodařilo, i když nějaké pozměňovací návrhy v tomto duchu padly a ASIO se snažilo, co síly stačily. V zákoně o odpadech, který by nejlépe podpořil snahu o udržitelné nakládání, tj. nastavil by priority jako pro odpady (předcházet, znovu používat, recyklovat vodu a až jako poslední likvidovat vodu a její obsah s vynaložením dodatečné energie), zůstalo ustanovení, že na odpadní vody se zákon nevztahuje, pokud nakládání s nimi je předmětem jiných právních předpisů. Překvapivě jednoznačně, v kontrastu s projednáváním změn ve vodním zákoně, se podařilo prosadit změnu zákona o ochraně veřejného zdraví a dění kolem užitkové vody a v podstatě nastavit obdobně tak, jak se řeší dodávky pitné vody. Vsazený podstatný odstavec, kterým bereme použitou vodu na vědomí, vypadá následovně:
„Užitkovou vodou se rozumí srážková voda nebo šedá voda , která je upravena a hygienicky zabezpečena. Šedou vodou se rozumí odpadní voda z umyvadel, sprch a van. Užitkovou vodu lze využít pro splachování toalet a pisoárů, praní, úklid, mytí vozidel, závlahu, vodní prvky nebo kropení komunikací. Prováděcí právní předpis určí vyžadovanou míru úpravy a hygienického zabezpečení a způsob jeho prokázání.“
Je to určitě krok správným směrem, ve směru udržitelnosti a cirkulárních filosofií a asi by bylo dlouhodobě neudržitelné recyklaci ve velkém i malém stále odmítat, když přibývá norem (Evropských i ISO) a předpisů řešících recyklaci. Nevím ale, co brání tomu, aby užitkovou vodou byla i vyčištěná odpadní voda , když dnes není problém vyčistit odpadní vodu na úroveň pitné a použít ji na výrobu piva, nebo prodávat jako pitnou balenou. V každém případě je to posun a otázkou teď je, jaký bude krok č. 2 – prováděcí předpis, po praktické stránce. Jak se říká „Ďábel je v detailech“ a často i nějaká čárka v souvětí, nebo metodický výklad, umí praktické využití zkomplikovat tak, že na první pohled dobře myšlená a propagovaná myšlenka je nakonec využitelná jen částečně. Omlouvám se, že jsem mírně skeptický, ale současná praxe je taková, že ze zákonů a následného chování úřadů je spíše zřejmé, co se nesmí (někdy alibistické chování), než co je možné. Určitě by věci prospělo, kdyby legislativa místo překážek a konzervativního přístupu spíše recyklaci podpořila, tj. nastavila podmínky tak, aby byla pro ty, co se chtějí chovat udržitelně, co nejpraktičtější.
Ing. Karel Plotěný
Jaké možnosti přináší nanoskopické bublinky plynu pro moderní vodní hospodářství?
Číst více
28. 11. 2024
Setkání slovenských vodohospodářů se přesunulo a je již třetím rokem v blízkosti slovenského Blaníku
Číst více
27. 11. 2024