Potřebujete pomoci?
Chcete získat nezávaznou kalkulaci?
Z papírenského průmyslu vznikají podstatně méně zatížené odpadní vody v porovnání s jinými chemickými odvětvími. Odpadní vody mají vysoký obsah nerozpuštěných látek, které vznikají přímo u papírenského stroje a jsou to zbytky buničiny a mokrého papíru. Tyto vody lze jednoduše recyklovat a velkou část použít např. na zmáčení papíru.
V rámci technologie čištění průmyslových odpadních vod produkovaných v papírenském průmyslu se doporučuje odpadní vody mechanicky předčistit, protože vláknitý materiál může způsobit zanešení potrubního systému a může vést k poškození čerpadel a dalšího strojního vybavení. Dalším nezbytně nutným stupněm je chemická předúprava odpadních vod, která probíhá v trubkovém směšovači nebo v chemickém reaktoru. Správná volba chemické předúpravy je klíčová a vždy doporučujeme provést chemické srážecí testy. V papírenských závodech kvůli charakteru lehkého materiálu aplikujeme tlakovzdušnou flotační jednotku a vzniklý chemický kal odvodňujeme na kalolisu. Odpadní vodu lze vyčistit i na kvalitu povrchových toků.
Průběžně vznikající odpadní voda z výroby se homogenizuje v akumulační nádrži, která je míchána pomaluotáčkovým míchadlem a čerpána přes trubkový směšovač do koagulačně sedimentačního reaktoru. Odpadní voda po homogenizaci má přibližně vždy stejnou kvalitu znečištění.
V trubkovém směšovači se odpadní vody upraví alkalickým stabilizátorem na potřebnou hodnotu pH.
Vysrážení znečištění z odpadní vody se provede dávkováním koagulantu. Tímto se zajistí i neutralizace odpadní vody na požadovanou hodnotu pH v souladu s požadavkem na odtoku do splaškové kanalizace.
Pro účinnější filtrovatelnost a odvodnění vysrážených produktů na kalolisu je zajištěno přídavkem organického flokulantu. Vyčištěná odpadní voda splňuje požadavky pro biologické dočištění odpadních vod na biologické čistírně odpadních vod.