Splašková kanalizace a ČOV - Dolní Morava

Vytvoření splaškové kanalizace a výstavba ČOV pro 4000 EO…

Máte dotaz? Potřebujete poradit?

Identifikační údaje

Místo realizace:                                               Dolní Morava

Investor:                                                        SNĚŽNÍK, a.s., Velká Morava 79, 561 69 Dolní Morava                                                                             

Dodavatel technologie:                                    ASIO, spol. s r.o., Kšírova 552/45, 619 00 Brno, CZ

Termín realizace:                                            2024


Účel realizace

Účelem stavby je vytvoření splaškové kanalizace a výstavba ČOV pro 4000 EO


Investiční náklady

20 932 000 Kč (bez DPH)

Návrhové parametry

Hodnoty

 

Znečištění

Požadované garantované

Maximální hodinový nátok:

  73,45 m3/h

BSK5:

462 mg/l

18 mg/l

Maximální denní nátok:

783,51 m3/d

CHSKCr:

923 mg/l

70 mg/l

Průměrný denní nátok:

559,65 m3/d

NL:

423 mg/l

20 mg/l

 

 

Ncelk:

  85 mg/l

X

 

 

Pcelk:

  19 mg/l

  2 mg/l


Princip technologie (čištění odpadních vod)

Čistírna odpadních vod je navržena pro čištění odpadních vod splaškového charakteru z běžné obecní, nebo městské zástavby, bez vlivu odpadních vod průmyslových, nebo zemědělských. Technologicky se jedná o čistírnu třístupňovou, mechanicko-biologickou. Biologické čištění je založeno na principu nízko zatěžované aktivace s předřazenou denitrifikací, nitrifikací, chemickým srážením fosforu a se stabilizací přebytečného kalu.

Biologická část je řešena jako dvoulinka se skládá z jedné denitrifikační nádrže, ze dvou nitrifikačních nádrží, dvou dosazovacích a jedné kalové nádrže pro uskladnění přebytečného směsného (chemicko – biologického) kalu.

Samostatnou část tvoří kalové hospodářství čistírny, které sestává z odvodňovací jednotky uskladněného kalu včetně chemického hospodářství a příslušenství. Pro eliminaci zápachu z čistírenského zařízení (především mechanického předčištění a odvodnění kalu) je navržena jednotka pro fotokatalytickou oxidaci vzduchu.

Odpadní voda natéká do čerpací stanice ČOV gravitačně. Na nátoku přivaděče jsou umístěny vertikální samočistící s lisem na shrabky, s průlinou 3 mm, které slouží k mechanickému předčištění přitékajících vod. Česle jsou ukotveny k stropní části čerpací stanice.

Odtud je čerpána dvojicí čerpadel na separátor písku umístěný v provozním objektu. Z lapáku písku je mechanicky předčištěná voda zbavená písku odváděna do biologické linky ČOV.

Aktivační nádrže slouží k odstraňování biologického uhlíkatého znečištění a tím k redukci BSK5 a CHSKCr a zároveň ke konverzi dusíkatého znečištění ve formě amoniakálního dusíku na formu dusičnanovou (nitrifikace). V nádrži denitrifikace je za anoxických podmínek dále z vody biologicky odstraňován dusík a jsou redukovány formy uhlíkatého znečištění. Denitrifikace slouží k odstraňování dusíkatého znečištění v odpadních vodách, a to konverzí dusičnanových a dusitanových forem dusíku, které vznikly při nitrifikaci, na plynný dusík N2 a kyslík O2, spotřebovaný bakteriemi v rámci endogenní respirace. Biologická linka je vybavena dávkováním chemie pro chemické odstranění fosforu.

Separace biologického kalu od vyčištěné vody probíhá ve dvou paralelních vertikálních dosazovacích nádržích čtvercového půdorysu. Přebytečný kal z bilogické linky je odvádět do kalové nádrže k aerobnímu uskladnění a zahuštění. Zahuštěný kal je dále zpracováván v kalové koncovce ČOV, která sestává z odvodňovacího zařízení, přípravné stanice flokulantu a dopravníku kalu. Odvodněný kal je skladován v kontejneru a dále odvážen.