Projekt „Toxikologická metodika pro komplexní hodnocení kontaminace podzemních vod organickými polutanty“ s pracovním názvem MIRIAM je řešen s finanční podporou Technologické agentury České republiky v rámci programu Prostředí pro život 2 (Podprogram 1) v letech 2025 – 2027.
Cílem projektu je vytvořit metodiku na bázi vybraných in vitro toxikologických metod, která bude sloužit jako nástroj pro komplexní hodnocení podzemních vod kontaminovaných perzistentními organickými polutanty. Implementace metodiky do stávajících monitorovacích postupů kontaminovaných oblastí jako doplněk konvenčních chemických analýz umožní efektivně hodnotit skutečná rizika pro životní prostředí, zejména pak toxikologický vliv komplexních směsí (cocktail efekt). Metodika tak může být hodnotným nástrojem pro orgány veřejné správy zejména při přípravě podkladů do Systému evidence kontaminovaných míst. Předpokládaný termín dokončení metodiky je konec r. 2027. Součástí projektu bude rovněž uspořádání workshopu pro zaměstnance příslušných státních institucí a publikace pro odbornou veřejnost.
Konsorcium je tvořeno hlavním příjemcem Výzkumným ústavem veterinárního lékařství, v.v.i. a dalším řešitelem firmou ASIO TECH, spol. s r.o.
Hlavní výsledek tohoto projektu, NmetS, má sloužit příslušným orgánům veřejné správy a jeho smyslem je zefektivnit aktivity spojené s hodnocením kontaminovaných míst. Vytvořená metodika má být doplňkem konvenčních monitorovacích programů a poskytovat komplexní informace o skutečných rizicích pro životní prostředí a lidské zdraví. Vzhledem k tomu, že současné monitorovací programy jsou postavené výhradně na standardních chemických analýzách, které však nejsou schopné postihnout skutečná rizika v podobě toxického působení směsi kontaminantů na živé organismy, má navrhovaná metodika veliký význam pro získávání informací s mnohem vyšší vypovídající hodnotou.